АБОНАМЕНТ ЗА НОВИНИ [X]
Сред основните страни производителки на вино в Европейския съюз (ЕС) Франция, Германия и Португалия регистрират спад в производството в сравнение с 2023 г., с понижения съответно от 21,7 на сто, 8,7 на сто и 7,9 на сто. Обратно, Италия и Испания отчитат ръст от 7 и 17,6 процента.
Новата финансова рамка предвижда повече средства за Механизма за гражданска защита на ЕС, отколкото първоначално бяха поискани от Европейската комисия. Решението е взето в отговор на природните бедствия през изминалата година. Според плана държавите членове ще могат да използват до 10% от Европейския кохезионен фонд за предпазване от бедствия и възстановяване в бъдеще.
Финансовият ресурс ще осигури подкрепа по 19 различни процедури по интервенции за подпомагане на широк спектър от дейности в селските райони, съфинансирани чрез Европейския земеделски фонд за развитие на селските райони. Това стана известно по време на петото заседание на Комитета по наблюдение на СПРЗСР 2023-2027.
Законовите регулации и изисквания за въвеждане на ESG* политики и активности сред българския бизнес, са основният фактор, който кара компаниите да стават по-устойчиви и да се интересуват от темата. Това посочват 44% от фирмите, участвали в първото голямо и цялостно проучване по темата корпоративна устойчивости у нас.
Размерът на фискалния резерв към 30.09.2024 г. е 14 838,2 млн. лв., в т. ч. 13 401,6 млн. лв. депозити на фискалния резерв в БНБ и банки и 1 436,6 млн. лв. вземания от фондовете на Европейския съюз за сертифицирани разходи, аванси и други.
Ако до преди 6-7 години парламентът се разглеждаше като гумен печат на администрацията, т.е. чиновниците изготвят проектите за политики, а депутатите нямат възможност да влияят качествено, то това отдавна не е така.
Докладът на бившия управител на Европейската централна банка и италиански премиер Марио Драги, представен през септември пред Европейския парламент, изтъкна, че ЕС се нуждае от 800 милиарда евро (868,48 милиарда долара) инвестиции годишно, или до 5 процента от своя брутен вътрешен продукт, за да бъде икономически конкурентоспособен на своите съперници САЩ и Китай.
Размерът на фискалния резерв към 30.09.2024 г. е 14 838,2 млн. лв., в т. ч. 13 401,6 млн. лв. депозити на фискалния резерв в БНБ и банки и 1 436,6 млн. лв. вземания от фондовете на Европейския съюз за сертифицирани разходи, аванси и други.
За сравнение, спрямо края на септември 2007 година, когато България стана член на Европейския съюз, общата стойност на парите в обращение е била 7,568 млрд. лева, което означава, че за последните 17 години, стойността на банкнотите и монетите е нараснала почти четирикратно.
През юли 2024 г. търговският излишък на Европейския съюз (ЕС) в областта на хранително-вкусовата промишленост е нараснал с 8 на сто спрямо предходния месец, достигайки 6,1 милиарда евро – стойност, подобна на тази през юли 2023 г.