АБОНАМЕНТ ЗА НОВИНИ [X]


Енергетиката, автомобилостроенето, логистиката, резервните части, машините, металите и селскостопанските продукти изпъкват на преден план в двустранните отношения между Турция и България. По отношение на митниците има успешно сътрудничество. Турция има пет ГКПП-та към Европа и три от тях са с България.


Особено мрачно изглежда положението в автомобилната индустрия. Очакванията сред компаниите от металургичната промишленост също са отрицателни, посочва "Ифо". Германските производители на електрическо оборудване и на мебели очакват нарастване на износа на своята продукция.


Агенция "Митници" отбеляза Международния ден на митниците с тържествена церемония за награждаване на митнически служители, показали високи професионални резултати, съобщава Агенцията.


„Меките“ хибриди получиха разрешение за пътуване. Доставките на кои японски автомобили и защо станаха възможни. Износът на някои модели автомобили от Япония се възобнови поради факта, че митниците започнаха да го разрешават.


Целта е до края на годината между 63 и 67 на сто от влаковете на дълги разстояние да пристигат навреме. През първото полугодие едва 52,9 на сто от влаковете на "Дойче бан" не са закъснели, като особено лошо е било положението през юни. За закъснение се смята пристигането на влака с повече от 6 минути след разписанието.


При подземните води в Европа, осигуряващи голяма част от питейната вода в повечето страни, положението е по-добро, като 75% от тях са в добро състояние, но изследванията продължават да откриват химикали, причиняващи различни болести, в чешмяната водата.


Причината е в ниските цени на пшеницата на международните пазари и високата себестойност на продукцията у нас. Същото е положението и при търговията на слънчоглед и царевица от новата реколта. В същото време добивите са по-ниски в сравнение с предходни години заради сушата.


Приходите в настоящата оценка са с над 700 млн. лева по-малко спрямо пролетната прогноза на МФ, защото през последните два месеца се отчита намаление в приходите от акцизи и ДДС.


За миналата година износът на Китай се е повишил със 7 на сто спрямо предходната година до 3,95 трилиона долара, забавяйки се от експлозивното увеличение от 29,9 на сто през 2021 г., показват данните на митниците.


„Увеличаването на разходите в социалната сфера за сметка на тегленето на нови дългове е опасно. Ще рухне цялата система и можем да изпаднем в положението на Гърция. Ние няма да можем да плащаме лихвите по тези дългове. Ще се завърти една дългова спирала, която може да провали валутния борд."