АБОНАМЕНТ ЗА НОВИНИ [X]


Плаващата атомна централа (ПАЕЦ) „Академик Ломоносов“, управлявана от „Росенергоатом“ произведе първия милиард киловатчаса за изолираната мрежа на енергийния център Чаун-Билибино в Чукотка. Делът на ПАЕЦ в електропроизводството на района надхвърля 60 %.


Предприятието се намира край ловешкото село Дойренци и в него е изградена единствената на Балканския полуостров национална био ентомологична лаборатория за масово индустриално отглеждане на биоагент трихограма.


В момента работят три атомни ледоразбивача - главният „Арктика“, който е пуснат през 2020 г., първият сериен универсален ледоразбивач „Сибир“, въведен в експлоатация през 2021 г. и вторият - „Урал“ (2022 г.). На етап строителство са третият ледоразбивач „Якутия“ и „Чукотка“.


За четири години ПАТЕЦ „Академик Ломоносов“ е произвела близо 722 милиона киловатчаса електроенергия. Такова количество е достатъчно да удовлетвори нуждите на Чукотка за повече от година.


Участниците в COP28 ще направят виртуална техническа обиколка на единствената в света плаваща АЕЦ „Академик Ломоносов“, която е в експлоатация в най-северния град на Русия – Певек в Чукотка. Всичко ще се предава в официалните страници на „Росатом“ в социалните мрежи.


Петролният и газов гигант "ТоталЕнержи" (TotalEnergies) обяви, че започва производството в газовото си находище на Абшеронския полуостров, разположено в Каспийско море в акваторията на Азербайджан, което ще се експлоатира съвместно с националната компания "Сокар" (Socar), предаде Франс прес.


Предвидено е централата да работи 60 години, като с едно зареждане с гориво инсталацията ще работи около 8 години. Топлинната мощност на реактора е 35 мегавата, което позволява производство на до 10 мегавата електрическа енергия.


В близкото минало страната ни се славеше със своето селско стопанство по света и хранеше над 300 млн. пазар в социалистическия лагер със своите пресни и консервирани домати. Днес България е единствената страна на Балканския полуостров, в която вносът на доматите надвишава този на бананите.


Един от най-мащабните и интересни проекти, който се изпълнява по Оперативна програма „Транспорт и транспортна инфраструктура“ 2014-2020 г. Той включва и изграждането на най-дългия, двутръбен жп тунел на Балканския полуостров, както и множество други съоръжения.


В България това е единственият влак от този вид, и за много хора пътуването с теснолинейката е възможност да видят както най-високата гара на Балканския полуостров, така и уникално красиви гледки от Пирин и Родопите.