АБОНАМЕНТ ЗА НОВИНИ [X]
Полша ще строи първата си АЕЦ
07:35 | 02.10.2023 592 коментари 0
Westinghouse Electric Company, Bechtel и полската компания Polskie Elektrownie Jądrowe (PEJ) подписаха договора за инженеринг на първата полска атомна електроцентрала на площадката в Любиатово-Копалино, Померания.
Обхватът на договора включва разработване на подробен проект за ядрения остров за три енергоблока, които ще се изградят на определената площадката и които ще са базирани на най-модерния ядрен реактор от поколение III+ с технологията на Westinghouse AP1000®, разработване на подробен проект за конвенционалната част на енергоблоковете, както и осигуряване на съдействие за PEJ при изготвянето на необходимата лицензионна документация, програми за обучение и процедури за експлоатация и поддръжка. Срокът на договора е 18 месеца, като изпълнението на дейностите по него стартират веднага.„Първата ядрена електроцентрала в Полша е исторически проект, който е от жизненоважно значение за енергийната сигурност на страната и за целите на енергийния преход“, каза Крейг Албърт, президент и главен оперативен директор на Bechtel. „70-годишният глобален опит в областта на ядрената енергетика на Bechtel е от ключово значение и се радваме, че можем да го споделим с PEJ, Westinghouse и хилядите местни полски строителни работници и доставчици, за да постигнем заедно невиждани досега успехи.“
Очаква се първият полски ядрен реактор AP1000® да влезе в крайна, търговска експлоатация през 2033 г.
AP1000 е единственият действащ реактор от поколение III+ с напълно пасивни системи за безопасност, модулен дизайн на конструкцията и най-малката площ за MWe на пазара. В САЩ, на площадката Vogtle в Джорджия, един блок AP1000 е вече въведен в крайна, търговска експлоатация, а вторият блок наскоро завърши първоначалното си зареждане с ядрено гориво, като търговската му експлоатация се очаква по-късно тази година или в началото на 2024 г. Четири реактора с технологията AP1000® в момента поставят рекорди по експлоатационна ефективност в Китай, а в момента там се изграждат още шест реактора със същата технология. По-рано тази година България избра технологията AP1000® за своята програма за нови ядрени реактори, а технологията се разглежда за множество други обекти в Централна и Източна Европа, Обединеното кралство и Северна Америка.
Tweet |
|
Още от рубриката
БЮЛЕТИН НА EconomyNews.bg