АБОНАМЕНТ ЗА НОВИНИ [X]
Индексът на тържищните цени (ИТЦ), който отразява движението на цените на хранителните стоки на едро в България, през седмицата се повиши с 0,58 процента до 2,248 пункта. Миналата седмица ИТЦ беше на ниво от 2,235 пункта. Базовото равнище на ИТЦ - 1,000 пункта, е от 2005 г.
След увеличение от 27 на сто през 2024 г. очакванията на големите инвестиционни банки са, че тенденцията ще продължи и през 2025 г., но с по-бавно темпо, съобщава Макс Баклаян от компанията за търговия с ценни метали Tavex.
Обяснението за впечатляващия ръст се крие най-вече в засилващото се търсене в трите основни пазара за злато – Китай, Индия и САЩ, коментира в съобщение до медиите Макс Баклаян, изпълнителен директор на борсата за ценни метали "Тавекс" (Tavex).
Сушата в България е засегнала около 10 млн.дка и добивите на царевица и слънчоглед са спаднали с над 50% от нормалните за страната. Прогнозите за поскъпване на олиото няма да се оправдаят.
Прогнозите за поскъпване на олиото, заради слабата реколта в страната през следващите месеци, няма да се оправдаят. Това съобщи председателят на Държавната комисия по стоковите борси и тържищата Владимир Иванов. Европейският пазар ще компенсира евентуален недостиг у нас и дори да има увеличение, няма да е с повече от 10%.
Годишният процент на инфлация в Турция беше 61,78 процента през юли, забавяйки се от 71,60 процента през юни и 75,45 процента през май. Според МВФ ЦБ на Турция „трябва да продължи да изглажда временните колебания на валутния курс, като избягва неоправдано реално поскъпване и да попълва резервите чрез приспособяване“, докато инфлацията не започне да се понижава устойчиво.
Цената на златото се задържа над 2500 долара за тройунция. Психологическата граница беше достигната за първи път в края на миналата седмица. Така цената за златно кюлче достига рекордните 1 млн. долара. Златно кюлче обикновено тежи 400 тройунции или 12,4 килограма от скъпоценния метал, уточняват експертите.
През 2023 г. средната цена на един декар ниви в региона достига 1277 лв., което е със 7,5 на сто повече в сравнение с 2022 г., когато декарът се е търгувал по около 1188 лв. Година по-рано цената е била 920 лв./дка, а през 2020 г. - 871 лв./дка.
По-подробната разбивка на данните за търсенето обаче показват някои тенденции, които може да предвещават забавяне през идните тримесечия. Търсенето расте най-силно на т. нар. извънборсов пазар, който до голяма степен обхваща покупките на институционалните инвеститори, лица с висока нетна стойност и семейни офиси.
След страната ни по ръст на цените на жилищата през периода януари - март 2024 г. на тримесечна база са Унгария (5,1 на сто) и Полша (4,3 на сто). Също на тримесечна база най-значително понижение се отчита в Дания (2,5 на сто), Франция (2,1 на сто) и Словакия (1,7 на сто).