АБОНАМЕНТ ЗА НОВИНИ [X]
Според депутата Делян Добрев е изключително важно България да има законодателство за офшорната вятърна енергия. Той се съгласи с прогнозата, че се очаква недостиг на електрическа енергия още през януари и февруари, като се позова на анализ на Електроенергийния системен оператор (ЕСО).
Електроенергийната система на България навлиза във все по-задълбочаваща се производствена и ликвидна криза. Това пишат в декларация от Българския енергиен и минен форум (БЕМФ), която е изпратена от тях и до политическите партии и медиите.
Сушата в България е засегнала около 10 млн.дка и добивите на царевица и слънчоглед са спаднали с над 50% от нормалните за страната. Прогнозите за поскъпване на олиото няма да се оправдаят.
Прогнозите за поскъпване на олиото, заради слабата реколта в страната през следващите месеци, няма да се оправдаят. Това съобщи председателят на Държавната комисия по стоковите борси и тържищата Владимир Иванов. Европейският пазар ще компенсира евентуален недостиг у нас и дори да има увеличение, няма да е с повече от 10%.
Те предприема обща инициатива за намаляване на цените на електроенергията на едро, които се увеличиха поради проблеми с междусистемните връзки и повишено търсене от страна на Украйна. Инициативата включва предложението за създаване на постоянен механизъм за намеса при прекалено високи цени на енергията и насърчаване на структурни промени в европейската платежна система „Таргет“ (Target).
Годишният процент на инфлация в Турция беше 61,78 процента през юли, забавяйки се от 71,60 процента през юни и 75,45 процента през май. Според МВФ ЦБ на Турция „трябва да продължи да изглажда временните колебания на валутния курс, като избягва неоправдано реално поскъпване и да попълва резервите чрез приспособяване“, докато инфлацията не започне да се понижава устойчиво.
Украйна значително сви доставките на електроенергия през юли заради поправки на няколко ключови ядрени мощности и рекордно високите температури. Според украинските власти страната е загубила почти половината от капацитета си за производство на енергия заради атаките.
През 2023 г. средната цена на един декар ниви в региона достига 1277 лв., което е със 7,5 на сто повече в сравнение с 2022 г., когато декарът се е търгувал по около 1188 лв. Година по-рано цената е била 920 лв./дка, а през 2020 г. - 871 лв./дка.
След страната ни по ръст на цените на жилищата през периода януари - март 2024 г. на тримесечна база са Унгария (5,1 на сто) и Полша (4,3 на сто). Също на тримесечна база най-значително понижение се отчита в Дания (2,5 на сто), Франция (2,1 на сто) и Словакия (1,7 на сто).
През май т.г. повечето страни от ЕС отчетоха годишно увеличение на цените на какаото и шоколада на прах. Най-значително поскъпване е регистрирано в Естония (+17,4 на сто), следвана от Хърватия (+15,5 на сто) и Австрия (+12,6 на сто).