АБОНАМЕНТ ЗА НОВИНИ [X]
Износът на руски газ за Европа, която бе основен пазар за концерна, се сви рязко заради политическите последствия от конфликта в Украйна, а "Газпром", който държи монопола върху доставките на руски газ в чужбина, стана най-голямата жертва на западните санкции.
Със законопроекта се предвижда спешен пакет от антикризисни мерки, насочени към намаляване на негативните последствия от нарастващите цени на горивата и енергията, съответно нарастващия инфлационен натиск върху най-засегнатите групи от обществото и бизнеса.
Проучването на Парламента за изясняване на начина, по който злонамерените чуждестранни сили манипулират информацията и се намесват в ЕС, за да подкопаят демократичните процеси, стигна до заключението, че злонамерените участници могат без страх от последствия да влияят на изборите, да извършват кибератаки, да привличат на своя страна бивши високопоставени политици и да поляризират обществения дебат.
Като страна по Рамковата конвенция на ООН за изменението на климата и Парижкото споразумение по климата, със своя принос България ще допринесе към солидарните усилия на международната общност за формулиране на интегрирани и всеобхватни политики, насочени към повишаване на способностите за адаптация към и смекчаване на неблагоприятните последствия от изменението на климата.
В реално изражение брутната добавена стойност се свива с 3,3 процента спрямо 2019 г., което се обяснява най-вече с неблагоприятните климатични условия, довели до понижение на производството на някои от основните земеделски култури, както и с негативните последствия от пандемията от COVID-19.
Ограниченията, които бяха наложени на 18 март и удължени на 30 март водят до изключително тежки икономически последствия не само за търговците, но и за всички компании, свързани с ритейл сектора, отбелязва в своя позиция Сдружението за модерна търговия.
Заради Covid кризата производството на текстил и облекло в страната отбелязва спад с 15% в сравнение с 2019 година. 90 на сто от българските производители са експортно ориентирани и търпят най-тежките последствия от пандемията. Това твърдят от бранша и настояват държавата да подпомогне сектора с поръчки.
Световният БВП ще е 4,3% през 2021г. и увеличение на глобалната търговия с 6,7%, след отчетения спад от 5,2% през 2020г. България е една от страните в региона на ЦИЕ, която успя да ограничи в известна степен неблагоприятните икономически последствия от пандемията.
По процедурата за „Подкрепа на микро и малки предприятия за преодоляване на икономическите последствия от пандемията одобрени за финансиране са 21 190 броя проектни предложения, подадени в рамките на общо 28 оценителни сесии, по които стойността на предоставената безвъзмездна финансова помощ е в размер на близо 173 млн. лева.
До края на месец октомври ще стартира процедура по ОПИК в подкрепа на т.нар. „големите-малки“ компании с оборот над 500 000 лв. за преодоляване на последствия от COVID-19 с бюджет 78 млн.лв., както и процедура за адаптиране на дейността на МСП с бюджет също от 78 млн. лв.