АБОНАМЕНТ ЗА НОВИНИ [X]
Данните показват още, че в границите на областта най-голямо движение има по направлението "град - село". По-малък относителен дял имат миграционните потоци по направленията "село - град" - 18,4 на сто, "село - село" - 13,4 на сто и "град - град" - 6,6 на сто.
Меморандумите обхващат области за сътрудничество като насърчаване на двустранните капиталови потоци чрез дългови и капиталови книжа. Саудитският фонд, който е сред най-големите суверенни фондове в света, има широк портфейл от инвестиции - от стопанства за фурми до международни конгломерати.
Преките чуждестранни инвестиции в световен план спадат с 2 на сто през 2023 г. до 1,3 трилиона долара, според доклад на Агенцията за търговия и развитие към ООН (UNCTAD). Като основни причини за спада се посочват геополитическото напрежение, което влияе зле на търговските потоци, както и затегнатите условия за финансиране.
Най-големите нетни положителни потоци по преки инвестиции в нашата страна през първия месец на годината идват от Нидерландия (26,4 млн. евро), следвана от Италия (23,8 млн. евро) и Гърция (23,5 млн. евро), докато най-големите отрицателни нетни потоци са към Израел (28,3 млн. евро) и Ирландия (4,4 млн. евро).
Данните на Банката на Албания показват, че входящите валутни потоци под формата на преки чуждестранни инвестиции са концентрирани главно в недвижимите имоти, въглеводородния сектор, енергийния сектор, както и финансовото посредничество.
Износът нарасна изненадващо с 0,5% на годишна база до 291,93 млрд. долара след спад с 6,4% през септември и очаквания за поредно понижение с 1,1 на сто. Това е първото нарастване на китайския експорт от април 2023 г. насам, което е сигнал за известно подобряване на глобалните търговски потоци.
Най-големите нетни положителни потоци по преки инвестиции в страната за януари-юни 2023 г. са от Нидерландия (508.9 млн. евро), Австрия (231.5 млн. евро) и Белгия (203 млн. евро), а най-големите нетни отрицателни потоци - към Италия (73.7 млн. евро) и Румъния (44.4 млн. евро).
Членовете на ЕП одобриха безпрецедентен набор от правила относно криптоактивите с цел борба с изпирането на пари и манипулирането на пазара. ЕС иска да открие и спре незаконните потоци на криптоактиви, а също така да осигури на хората безопасни условия да търгуват с тях.
Посоченият темп е доста под средното ниво в исторически план от 3,8 процента годишно, което може да окаже натиск върху капиталовите потоци. Правителствата, най-вече в страните с нововъзникващи пазари, ще трябва да затегнат фискалната политика.
Отношението на ликвидно покритие към 30 април възлиза на 262,6 процента (при 238,2 процента към 31 март). Ликвидният буфер е в размер на 45,3 млрд. лв., а нетните изходящи ликвидни потоци възлизат на 17,2 млрд. лв. (при 49,1 млрд. лв. и 20,6 млрд. лв. в края на март).