EUR 1.9558
USD 1.8959
CHF 2.0743
GBP 2.3122
CNY 2.5929
you tube
mobile version

Потребители съдят Facebook

АБОНАМЕНТ ЗА НОВИНИ [X]

Въведете Вашият e-mail адрес, за да получавате най-важните новини на EconomyNews за деня на своята електронна поща.
E-mail
 

Потребители съдят Facebook

mail15:11 | 20.08.2019прегледи 615 коментарикоментари 0


Потребители на Facebook съдят най-голямата социална мрежа в света за пробив в ситемите ѝ от 2018 г. По данните им компанията не ги е уведомила навреме за рисковете, свързани с инструмент за влизане в платформата, макар че е защитила служителите си.

Това става ясно от жалба в съда, предава Ройтерс.

Функцията „single sign-on” свързва потребителите с приложения и услуги на трети страни, които ползват регистрацията от Facebook.

Съдебният процес е свързан с най-лошия пробив в сигурността на Facebook, който се случи през септември. Тогава хакери откраднаха кодовете за влизане на потребители в платформата, което им е позволило да получат достъп до близо 29 млн. акаунта, припомня investor.bg.

В документите, подадени в съда, ищците посочват, че Facebook е знаела за тази уязвимост и въпреки това не е успяла да я поправи години наред.

„Още по-ужасното е, че Facebook е положила усилия, за да защити собствените си служители от този риск за сигурността, но не и да опази по-голямата част от своите потребители“, гласи още текстът на жалбата.

Facebook не е отговорила веднага на запитването за коментар.

През януари съдия Уилям Алсъп заяви на Facebook, че е готов да позволи разкриването колко данни на потребители са били откраднати.

Откакто обяви новината за атаката, Facebook е разкрила много малко подробности по случая. Компанията сподели единствено, че е засегнат „широк“ спектър от потребители без да дава конкретни данни за броя им по държави.

Хакерите са се сдобили с информация от профилите на хората, включително дати на раждане, работодатели, образование, религиозни вярвания, видове устройства, които ползват, страници, които следват, скорошни търсения и отбелязвания на локациите на 14 млн. души.

За други 15 млн. души е известно, че пробивът е довел до изтичане на имената и контактите им. В допълнение към това хакерите са видели публикации и списъци с приятели и групи на около 400 хил. потребители.

Те, обаче, не са откраднали личните съобщения или финансовите данни на хората и не са имали достъп до акаунтите на потребителите в други уебсайтове, твърдят от Facebook.


 
 
 
Коментирай
 
Име:

E-mail:

Текст:

Код за
сигурност:

Напишете символите в полето:




 
БЮЛЕТИН НА EconomyNews.bg