АБОНАМЕНТ ЗА НОВИНИ [X]
В края на месеца на официална церемония ще бъде обявен най-добрият винар, произвел вино от реколта 2024 г. В конкурса се включиха производители на червено, бяло, розе, пелин и плодово вино от реколта 2024 г. Пробите ще бъдат оценени от УХТ - Пловдив, ИАЛВ - София и Пловдив и от Винарска изба - Асеновград.
В миналогодишното издание на конкурса "Най-добро домашно вино" повече от 50 проби бяха предадени за оценка от професионална дегустационна комисия. На първо място при червените вина бе отличен Костадин Колев с вино сорт Сира. Най-доброто бяло вино, според журито, е Тамянката на Георги Бараболов. Мехмед Бошнак бе определен на първо място в категорията розе с вино сорт Рубин.
През декември 2024 г. спрямо предходния месец най-голямо е увеличението на цените в групите: „Развлечения и култура“ (+5.9%), „Транспорт“ (+1.3%), „Ресторанти и хотели“ (+0.7%) и „Разнообразни стоки и услуги“ (+0.6%). Най-голямо намаление е регистрирано в групите: „Облекло и обувки“ (-1.3%) и „Хранителни продукти и безалкохолни напитки“ (-0.6%).
Месечната абонаментна такса включва определено потребление мобилни услуги. Предоставянето на допълнително потребление срещу увеличение на цената на месечната такса, когато не се извършва по заявка на потребителя, КЗП ще счита за нарушение на разпоредбата на чл.62 от ЗЗП.
Сред ястията на албанската трапеза се нареждат различни салати, пуйка, пършѐш (ястие от праз, масло, мента, джоджен и натрошена питка, често царевична, които се запържват и комбинират най-често с печена пуйка – бел. ред.), баклава и напикти като вино, ракия и натурални сокове.
Водещите страни производителки през 2023 г. са Италия, Франция и Германия със съответно 638 милиона литра, 312 милиона литра (224 милиона литра шампанско и 88 милиона литра пенливо вино) и 263 милиона литра. След тях се нареждат Испания (206 милиона литра) и Португалия (25 милиона литра).
Сградата е отличена заради комплексното си ниво на оборудване, което включва прецизно мерене и управление на енергийнотo потребление, система за сградно управление (building management system – BMS), но най-вече тъкмо заради въвеждането на геотермалната система, което показва дългосрочен ангажимент към отговорни бизнес операции и намаляване на емисиите.
Десислава Николова разказа, че е стигнала до този извод, след като провела дегустация "на сляпо" с около сто души в Дижон, използвайки близо десет кашона с четири български вина. Това било част от работата ѝ за магистърска степен по мениджмънт за вино и спиртни напитки в Бургундското училище по бизнес.
Участниците трябва да предоставят бутилка с вино от 1,5 литра, като посочат информация за сорта на гроздето, населеното място и местността на лозовия масив. Бутилките ще се приемат в Туристическия информационен център в Сандански до 25 декември.
В закритото пространство в центъра на София посетителите ще могат да намерят храни и напитки, сред които хляб и печива с квас, разнообразни сладкиши, мед и пчелни продукти, млечни и месни продукти, вино и сиропи, сладка и конфитюри, билкови чайове и тинктури, ядки и ядкови продукти, подправки и студено пресовани масла, дъвки и бонбони с натурални съставки, и много други.