АБОНАМЕНТ ЗА НОВИНИ [X]


Така вместо предвидените до момента 989 млн. лв., за компенсации ще бъдат изплатени 1.179 млрд. лв. Измененията се налагат заради повишено потребление на електроенергия през зимните месеци, съчетано с по-високи цени спрямо прогнозираните в началото на м. януари.


През 2024 г. българските домакинства са изразходвали 11 712 лв. средно на човек, което е с 16,6 на сто повече в сравнение с 2023 година. За периода 2015 - 2024 г. разходите на домакинствата се увеличават 2,5 пъти.


Сумата се равнява на 42,3 от БВП на България. Темпът на растеж се засилва спрямо годишния прираст, отчетен през януари, когато депозитите на домакинствата и НТООД - Нетърговски организации, обслужващи домакинствата, нарастват с 11,9 на сто на годишна база.


Миналата година 35 процента от всички нови автомобили, продадени в Нидерландия, са били електрически, в сравнение с 31 процента година по-рано. Ръстът се дължи основно на бизнеса, тъй като търсенето сред домакинствата е намаляло.


България устойчиво изпреварва средния растеж в ЕС, като основен двигател на БВП е потреблението на домакинствата, докато инвестициите и износът остават в застой.


Световното потребление на енергия се е увеличило през 2024 г. повече, отколкото през цялото предходно десетилетие, тласнато от повишено търсене на електроенергия и спад в това на петрола, пише в годишния доклад на Международната агенция за енергията (МАЕ), цитиран от Франс прес.


Произведената през февруари електроенергия представлява над 9 процента от общото потребление в страната за периода, посочват от централата. Това означава, че всеки единайсети киловатчас, използван в България през месеца, е произведен от топлоцентралата, допълват от компанията.


Райна Неновае е предоставила на института и два неосъществени проекта – за курорт Албена – юг и за планински хотел в същия стил. Оригиналните чертежи и макети са изчезнали преди промените през 1989 г. Достигат до наши дни само благодарение на съхранените от семейство Ненови десетки диапозитиви и снимки, разказват от НИНКН.


Икономистите на БАН: Мерките за енергийна ефективност да се съобразят с териториалните различия и уязвимост на домакинствата. Санирането на индивидуалните къщи е икономически по-целесъобразно от изпълнението на тези мерки за многофамилните сгради, стана ясно на кръгла маса в ИИИ.


Българският малък и среден бизнес, включително ресторанти, пекарни и магазини, са сред най-бързо адаптиращите се към новите стандарти. От друга страна, някои големи международни вериги в България все още не докладват напредък, което контрастира с ангажиментите.