АБОНАМЕНТ ЗА НОВИНИ [X]
Почина папа Франциск, какво следва



Папа Франциск почина тази сутрин, съобщи Ватиканът. Веднага последва вълна от реакции от италианската политическа общност и от международната общност.
Какво следва сега накратко за Римокатолическата църква?
След оповестяването на кончината на папа Франциск ще последват девет дни на траурни церемонии, отбелязва Франс 24.
В срок от 15 до 20 дни трябва да бъде организиран конклав, по време на който кардинали електори ще изберат нов папа. 80 процента от тези кардинали бяха назначени именно от Франциск.
Междувременно изпълняващ длъжността на глава на Римокатолическата църква ще е ирландският кардинал кармелинг Кевин Фарел.
Къде ще бъде погребан папата
В края на 2023 г. папа Франциск разкри, че иска да бъде погребан в базиликата "Санта Мария Маджоре" в центъра на Рим, а не в криптата на базиликата "Свети Петър" във Ватикана. Ако ватиканските власти се съобразят с това негово искане и ако стане ясно, че в последните си дни той не е споменал за нещо друго, то погребение на папата в "Санта Мария Маджоре" ще бъде нещо, което се случва за първи път от над три века насам.
Последните официални прояви на папата
Последната среща на папа Франциск с чуждестранен лидер беше вчера, когато той се видят за няколко минути с вицепрезидента на САЩ Джей Ди Ванс. Папата му подари шоколадови великденски яйца за трите му деца, вратовръзка с щампите на Ватикана и броеница, припомня АНСА. На 9 април папата се срещна за кратко и с британския крал Чарлз Трети и неговата съпруга, кралица Камила.
Последната публична проява на папата беше вчера по повод Възкресение Христово, когато Франциск се появи за кратко, за да благослови хилядите хора, събрали се на площад „Свети Петър“ във Ватикана и бе посрещнат с радостни възгласи и аплодисменти, предаде АНСА. „Братя и сестри, Честито Възкресение Христово!“, каза Франциск. Той не присъства на Великденската литургия на площада и вместо това остави кардинал Анджело Комастри да я ръководи.
След края на литургията именно Франциск се появи на балкона над входа на базиликата „Свети Петър“, помаха на хората, поздрави ги с Христовото Възкресение и ги благослови, а после помоли монсеньор Диего Ривели да прочете речта му. В традиционното му послание за Възкресение Христово папата говори за ценността на всеки един човешки живот, за насилието над жените и за разоръжаването, без което никакъв истински мир не може да бъде постигнат, припомня АНСА. След прочита на неговото послание папа Франциск обиколи площад „Свети Петър“ с открития папамобил за първи път, след като бе изписан от болница, където се лекуваше над месец заради тежката двустранна пневмония.
Папска кончина в Юбилейна година
Папа Францик почина в Юбилейната за Римокатолическата църква година, започнала на 24 декември 2024 г. и приключваща на 6 януари 2026 г. Това трябваше да бъде един тържествен и радостен за Църквата юбилей, но заради кончината на Франциск сега той ще остане в архивите като една тъжна година, отбелязват италиански медии
---------------------
Ден преди кончината му, Папа Франциск обиколи площад „Свети Петър“ във Ватикана в открит папамобил за първи път след като бе изписан от болница, където бе приет заради двустранна пневмония и поздрави десетките хиляди католици на площада след Великденската литургия, предаде Ройтерс.
Осемдесет и осем годишният папа бе седнал в повдигнат стол в задната част на автомобила, който премина покрай хората на площада, мнозина от които развяваха знамена на различни държави и скандираха „Viva il papa!” (Да живее папата!).
Автомобилът за кратко спря на няколко места на площада, който бе украсен с пъстри цвета по случай Великден, за да може Франциск да благослови бебета, които му бяха подавани от негови помощници. Папата жестикулираше с ръцете си, но не ги вдигаше много високо.
Франциск, който ограничава работното си натоварване по предписание на лекарите си, не ръководи Великденската литургия във Ватикана и се появи само в края ѝ, за да благослови събралите се хора и за речта Urbi et Orbi (на латински: „Към града и света“).
В речта, която бе прочетена от негов помощник, папата отново повтори призива си за незабавно прекратяване на огъня в Газа. По думите на Светия отец обстановката в палестинския анклав е „драматична и достойна за съжаление“. Папата също така призова палестинксата военна групировка „Хамас“ да освободи оставащите заложници и осъди според него „обезпокоителната“ тенденция за засилване на антисемитизма по света.
„Изразявам съпричастността си към страданията […] на целия израелски народ и на палестинския народ“, гласеше още неговото послание. „Призовавам воюващите страни: Обявете прекратяване на огъня, освободете заложниците и окажете помощ на гладуващите хора, които се стремят към мирно бъдеще“.
Франциск изглеждаше изморен и изпитваше затруднения в говора въпреки подобреното си дишане, отбелязва Асошиейтед Прес. Той призова световните лидери „да не се поддават на логиката на страха, който ограничава свободата“.
От Йемен до Украйна, Судан, Сахел и Сирия папата посочи десетки обхванати от конфликт страни и отново призова за разоръжаване – една от основните негови каузи.
„На фона на жестокостта на конфликтите, на които стават жертви беззащитни цивилни, при които има нападения срещу училища и болници, както и срещу хуманитарни работници, ние не можем да си позволим да забравим, че не се поразяват мишени, а хора с души и достойнство“, призова Франциск.
Снимка: Facebook - Vatican news, източник: БТА
Tweet |
|