EUR 1.9558
USD 1.8157
CHF 2.0822
GBP 2.3511
CNY 2.5324
you tube
mobile version

Почти 20 млрд.лв. оборот в земеделието

АБОНАМЕНТ ЗА НОВИНИ [X]

Въведете Вашият e-mail адрес, за да получавате най-важните новини на EconomyNews за деня на своята електронна поща.
E-mail
 

Почти 20 млрд.лв. оборот в земеделието

mail16:07 | 12.04.2017прегледи 1324 коментарикоментари 0


Агробизнесът в световен мащаб се развива, но продължава да е силно зависим от субсидиите на държавите. Налице е ясна положителна промяна при цените на селскостопанските стоки – индексът на цените им на ФАО се повишава с 15% през 2016 г., след като достигна десетгодишно рекордно ниско ниво през януари миналата година. Основната причина за това е ръста на потреблението на домакинствата, основно в развиващите се страни. Производство на зърнени култури продължава да изпреварва търсенето по обем през цялата година. Запасите представляват повече от една четвърт от световното търсене през 2016 г., с най-голямо тегло на цените на зърнените култури. Конкурентоспособността на този сектор обаче в страната ни намалява в сравнение с други европейски страни, а причините за това са растящите цени на земята и рентите, увеличените разходи за труд и други ресурси.

Какво е състоянието на българският агробизнес? Ето какви са изводите от проучване на Кофас България, част от Кофас Груп, световен застраховател:

-Конкурентноспособността на българското земеделие намалява

-Ниски цени при реколтите – опасност от фалити на МСП с кредитна задлъжнялост

17 166 компании с предмет селскостопанска дейност

-Общия оборот на фирмите в сектора е над 19,5 млрд лева за 2015 г. – ръст с 4% на годишна база

-10-те най-големи компании в сектора имат общ оборот от 2,89 млрд лв.(14,8% от целия оборот на сектора, лек спад от 1% спрямо 2014 г.).

-2784 компании или 16,22% – с оценка от 0 до 3 (несъстоятелност или много висок риск)

Общо компаниите, които са в несъстоятелност или заличени са:

- Открито производство по несъстоятелност – от 2014 г. до февруари 2017 г. – 87 компании

- Обявени в несъстоятелност – от 2014 г. до февруари 2017 г. – 83 компании

2017 г. ще поднесе различни предизвикателства на агробизнеса в България, смятат от Кофас.

 

Секторът е силно зависим от субсидии, коментира Милена Виденова, управител на Кофас България. Субсидиите са силен фактор при производството на зърно, а ниските цени на реколтите в последните години създават опасност от фалити за малките и средните предприятия.

След възходящи тенденции в последните няколко години по думите й е дошъл моментът за активно управление на риска, включително валутния. В противен случай производителите могат да понесат доста големи загуби.

Запитана дали секторът ще се справи след евентуално намаление на субсидиите в следващите години Милена Виденова заяви, че предвид Брекзит, както и ако някоя друга страна реши да излезе от ЕС, подпомагането за земеделието доста ще намалее. И без тези фактори по думите й нагласите са, че активното субсидиране ще бъде преосмислено за периода след 2020 г.

Българските производители трябва да се замислят как биха се справили без субсидии. Те трябва да обърнат внимание на биопродуктите, които са луксозният сегмент в производството, тъй като според нея търсенето им в бъдеще ще продължава да расте, препоръча експертът.

 


 
 
 
Коментирай
 
Име:

E-mail:

Текст:

Код за
сигурност:

Напишете символите в полето:




 
БЮЛЕТИН НА EconomyNews.bg