EUR 1.9558
USD 1.8518
CHF 2.0936
GBP 2.3457
CNY 2.5557
you tube
mobile version

Правителството привлича китайски инвестиции

АБОНАМЕНТ ЗА НОВИНИ [X]

Въведете Вашият e-mail адрес, за да получавате най-важните новини на EconomyNews за деня на своята електронна поща.
E-mail
 

Правителството привлича китайски инвестиции

mail15:40 | 24.11.2010прегледи 1076 коментарикоментари 0


Правителството създаде инициативи за привличане на китайски инвестиции и планира да насочи вниманието си към тези усилия през следващите няколко месеца, каза по-рано министър Симеон Дянков по време на участието си в Bloomberg Businessweek European Leadership Forum, съобщиха от пресцентъра на финансовото министерство. Наблюдаваме нарастващ интерес на китайски инвеститори към нашия регион, по-специално България, заяви министърът в интервю за Bloomberg. Китай е и сред страните, проявили интерес да инвестират в нова атомна електроцентрала. Стремим се да привлечем китайски инвестиции в инфраструктура, енергетика и експортноориентирани отрасли, за да подпомогнем своята икономика след най-тежката рецесия, която преживява страната през последното десетилетие, подчертава още българският финансов министър пред авторитетната агенция. Той припомня, че България е запазила ставката от 10% на данъка върху доходите на физическите и юридическите лица, най-ниската в ЕС, за да привлече инвеститори. Докато дълговата криза в съседните Гърция и Румъния хвърли сянка върху региона, България се стреми да привлече инвеститори със стабилните си финанси, казва още Симеон Дянков пред Blоomberg.
През втория ден от работното си посещение в Лондон вицепремиерът и министър на финансите Симеон Дянков се срещна с британския финансов министър Джордж Осбърн. Държавите от Европейския съюз със стабилна фискална политика, които са извън еврозоната, трябва да бъдат включени по-активно в изработването на постоянния механизъм за превенция и контрол на евентуални бъдещи кризи, заяви по време на срещата Симеон Дянков. Този механизъм трябва да включва мерки срещу страни с висок дефицит, но прилагането единствено на наказания ще влоши положението на държави в криза, затова този механизъм трябва да е по-гъвкав, допълни Дянков. Двамата министри обсъдиха общи позиции преди решителните срещи на финансовите министри от общността Брюксел през декември. Сред темите на разговора бяха и възможностите за комбинирано и по-гъвкаво използване на Кохезионния фонд, на структурните и земеделските фондове, както и реализирането на регионални инфраструктурни проекти и с максимално използване на достъпните ресурси.
България трябва да говори по-решително в Брюксел и да защитава интересите си, заяви Симеон Дянков на открита лекция в престижния университет London School of Economics and Political Science. Независимо че сме малка икономика, нашият глас е от значение и трябва да се възползваме от възможността в изработването на общите политики на ЕС, подчерта министър Дянков. Според него успешното излизане на Европейския съюз от кризата е свързано с воденето на стабилна фискална политика във всяка една от държавите-членки, а България е доказала, че може да води такава политика.
След ирландската криза Европа няма яснота какъв е успешният икономически модел, който трябва да бъде следван, затова ЕС има нужда от нова история на успеха и трябва да преосмисли някои аспекти на общата си икономическа политика, за да бъде конкурентна на САЩ и на нововъзникващите икономики на изтока, каза още министърът на финансите.


 
 
 
Още от рубриката
 
 
Коментирай
 
Име:

E-mail:

Текст:

Код за
сигурност:

Напишете символите в полето:




 
БЮЛЕТИН НА EconomyNews.bg

Общини: Четири истории за успеха

06:58 | 07-08-24 | 1783