АБОНАМЕНТ ЗА НОВИНИ [X]
Това е общият размер на сумата, изплатена за периода от 1 юли 2024 г. до 30 септември 2024 година от бюджета на Министерството на правосъдието по сключени споразумения за нарушени права за разглеждане и решаване на делата им в разумен срок.
Към 2028 г. съдебната власт ще струва на данъкоплатеца вече 2067 млн. лева. Или, за да е по-ясно, за пет години – от милиард до два лв. Делът на разходите за персонал дори леко нараства от около 80% по бюджета за 2024 г. до 83% в края на периода.
Това стана възможно след като през март 2023 г. Информационно обслужване завърши проекта за оптимизиране на Единния портал за електронно правосъдие (ЕПЕП), което позволява на гражданите да инициират съдебни дела изцяло онлайн.
Заявленията се разглеждат от Инспектората към Висшия съдебен съвет, където се извършва проверка на обстоятелствата, а произнасянето по преписката се дължи в 6-месечен срок от постъпването на заявленията.
Мобилното приложение е разработено от „Информационно обслужване“ и предоставя достъп на всеки потребител с регистриран профил до всички съдебни дела със свободен публичен достъп, дела с лично участие, преглед на всички приложени електронни документи, връчване на електронни съдебни книжа и др.
Комисията на Европейския парламент по граждански свободи, правосъдие и вътрешни работи обсъди проектозакон, който предвижда "златните" паспорти в ЕС да отпаднат до 2025 г., а "златни" визи да бъдат издавани по-трудно.
Това е общият размер на сумата, изплатена за периода от 1 юли 2021 г. до 30 септември 2021 г. от бюджета на Министерството на правосъдието по сключени споразумения за нарушени права за разглеждане и решаване на делата им в разумен срок.
3,4 млн.граждански и търговски съдебни производства през 2018 г. са имали трансгранични последици. Във вторник преговарящите от ЕП и Съвета на ЕС постигнаха споразумение, което прави достъпа до правосъдие по-бърз, по-евтин и по-удобен за гражданите и предприятията на ЕС.
Извършена е инвентаризация на информационните ресурси (ИР) на 581 централни, областни и общински администрации на територията на България, с изключение на администрациите от сектор „Правосъдие“ и силовите ведомства. Събраните данни са вписани в РИР, който е уеб базиран.
Български организации могат да подават предложения и за присъединяване към модулите на Европейски портал за електронно правосъдие – електронни доказателства; система за трансгранична електронна комуникация в рамките на съдебната системата;