АБОНАМЕНТ ЗА НОВИНИ [X]
Традиционни зеленчукови консерви - лютеници, айвари, сосове със 100% естествени съставки, без добавена захар и консерванти; плодови нектари, сокове и компоти от праскови, сливи, кайсии, ягоди и вишни, медовина, биовино от арония, вино от черен бъз и плодови вина от малини и череши привлече посетители и търговци.
Като важен проблем, с който се сблъскват производителите на праскови през тази година, той посочи ниските изкупни цени на продукцията - плодовете за преработка се продават между 57 и 60 ст. на килограм, 25 ст. е за сокове и нектари.
Испания е най-големият доставчик на много видове плодове и зеленчуци: 79 на сто от портокалите, повече от половината от всички пъпеши, 72 на сто от лимоните и 67 на сто от всички нектарини и праскови идват от страната, която се бори със сушата, особено на юг.
Най-сериозен е спадът при добивите на дини (-18,4 на сто) и пъпеши (-9,5 на сто), докато производството на праскови и нектарини расте с 5,6 на сто, а на ягоди остава без съществена промяна.
Любопитното е, че стари сортове като „мъркулеще“, „унгарка“, „компотна“ са се запазили в по-голяма степен. При тях пораженията са около 40%. Измръзвания има също при ранните праскови и череши, както и при част от сливите“, каза Недев.
На подпомагане подлежат регистрирани земеделски стопани, с подадено и приключено заявление по схемите за обвързано подпомагане за производство на плодове (ябълки, круши, кайсии и зарзали, череши, вишни, праскови и нектарини, ягоди и малини; сливи и десертно грозде) и/или зеленчуци (полски и/или оранжерийни), реколта 2020 г.
Целевите кредити са за закупуване на семена, разсад и торове за зеленчуци (полско и оранжерийно производство) и торове при отглеждане на трайни насаждения: плодове (ябълки, круши, кайсии и зарзали, череши, вишни, праскови и нектарини, ягоди, малини, сливи, десертно грозде), винени лозя и маслодайна роза.
Преработвателните предприятия така ще компенсират част от разходите за транспорт, логистика, сортиране на продукцията, нейното почистване, калибриране и съхранение на готова продукция от праскови и нектарини, сливи, малини, домати, пипер и патладжан.
жПредвидените ставки за подпомагане са за праскови и нектарини - 27 лева на тон, по 21 лев на тон ще е помощта за сливите, за изкупени малини предприятията ще получават по 139 лв на тон, 37 лева на тон е финансовата инжекция за изкупен пипер и 20 лв за тон патладжан.
В Сливенско се отглеждат близо 70 на сто от прасковените насаждения в Югоизточна България или около 23 100 декара, въпреки че заради неблагоприятни метеорологични условия миналата година са били унищожени близо 80 процента от плодовете