АБОНАМЕНТ ЗА НОВИНИ [X]
Споразумението обхваща популярни домакински уреди, сред които перални машини, прахосмукачки и дори смартфони, се казва в изявление на Европейския парламент. То не включва редица продукти, като например аудио слушалки или мебели, но с течение на времето към него може да бъдат добавени още продукти.
В списъка с над 6000 вида китайски стоки са включени широка гама електронни продукти, рутери, устройства, свързани с интернет, устройства за предаване и приемане на данни, изображения и глас, както и много други потребителски стоки - от мебели до чанти, прахосмукачки, строителни материали и морски деликатеси.
Данните на НСИ ни дават възможност да проследим тенденциите от 2004 г. насам за различни видове конкретни стоки, като хладилници, перални, прахосмукачки, бойлери и телевизори.
Това е втори етап от битката на Брюксел с прахосмукачките. Първият започна на 1 септември 2014, когато Еврокомисията забрани продажбата на такива домакински уреди с мощност от 1600 вата с оглед повишаване на енергийната ефективност на европейската икономика.
Използването на ефективни уреди е един от най-лесните начини да спестите електричество. Много от нещата у дома като лампи, телевизори, фурни и прахосмукачки идват с етикет, който помага на потребителите да оценят тяхната енергийна ефективност.
От днес във всички страни членки на Европейския съюз се забранява продажбата на прахосмукачки с мощност над 1 600 вата.