АБОНАМЕНТ ЗА НОВИНИ [X]
Една трета от хората пътуват всяка седмица извън мястото си на постоянно пребиваване, 9% - всеки ден, а 92% от българите използват транспортната инфраструктура на страната поне веднъж годишно.
Разрешенията за пребиваване тип "Синя карта на ЕС" са 924, което е със 195 по-малко в сравнение с предходната година, която е била пикова по брой издадени подобни разрешения, сочи справка в НСИ.
Министърът на вътрешните работи Давор Божинович представи новия Закон за чужденците и последните данни за разрешенията за работа и пребиваване на чуждестранни работници в Хърватия. Той каза, че през последните два месеца са издадени 43 299 разрешения за работа и пребиваване на чужденци, което е с 46% повече от същия период на миналата година.
Гърция представи за първи път схемата си за "златни визи" през 2014 г., давайки на чужденци петгодишно разрешително за пребиваване в членката на ЕС, подлежащо на подновяване, в замяна на инвестиция от 250 000 евро в собственост в страната.
Получаването на такава виза е условие за кандидатстване за разрешение за пребиваване за срок от 10 години с възможност за удължаване с още 10, се посочва в проектозакона.
Забраната, която ще бъде в сила до 2024 г., няма да важи за руснаци, на които е предоставено право на пребиваване в страната. Парламентът също така спря издаването на нови визи на граждани от Русия и Беларус.
От 2018 г. насам повече от 860 000 кандидати са кандидатствали за 130 000 налични карти за пътуване: според миналото проучване на пътуванията, 66 % от кандидатите са заявили, че са пътували за първи път с влак извън държавата си на пребиваване.
Правилата за предотвратяване на избягването на данъчни задължения позволяват на държава от ЕС, където се намира дружеството майка, да облага не само печалбите на това дружество, но и на неговите дъщерни фирми, които не плащат корпоративен данък в юрисдикцията по пребиваване, уточнява комисията.
Кипър, Малта и България са трите страни от ЕС, в които е възможно да се получи гражданство в замяна на инвестиция, т.нар. „златни паспорти“. 19 държави от ЕС изпълняват програми за „пребиваване чрез инвестиции“, известни като „златни визи“.
ЕИСК настоява за прекратяване на режимите за предоставяне на гражданство и право на пребиваване срещу инвестиции в ЕС. Според Европейския икономически и социален комитет, тази практика създава сериозни рискове и би трябвало да бъде забранена във всички държави — членки на ЕС.