АБОНАМЕНТ ЗА НОВИНИ [X]


"Доказателство за значението на Германия като водещ външноикономически партньор на България са ускорените темпове на нарастване на търговския стокообмен, както и сериозното присъствие на германски компании, опериращи на българския пазар и развиващи бизнес у нас", изтъкна икономическият министър.


През периода януари - февруари 2025 г. от България общо са изнесени стоки на стойност 12 832.9 млн. лв., което е с 1.7% по-малко в сравнение със същия период на 2024 година.


Оценката ще продължи поне три седмици, след което ще има едномесечно обществено обсъждане, каза още министърът по време на форума "Нови възможности и предизвикателства пред българския агросектор", който е 19-и от кампанията "Да! На българската храна".


Линията от българския крайморски град до Абу Даби ще бъде целогодишна. Полетите ще се изпълняват три пъти седмично. Очакванията са до края на година пътниците по тази линия да достигнат 50 000.


Liebherr-Mischtechnik GmbH планира да прехвърли продуктовите групи за бетоновози и бетонови центрове от немския град Бад Шусенрид към българския производствен обект на Liebherr в Тракия икономическа зона /ТИЗ/ - „Либхер Конкрийт Технолоджи Марица“ ЕООД. Това ще обхване части от производството, разработката, както и съпътстващите и административни дейности.


Причината е подадено от международна компания искане за заличаване поради твърдяно сходство между брандовете Parodont Active и Parodontax. Правните искания са неочаквани на фона на вече над 17-годишната история на българския бранд на пазара и силните позиции, които марката си е извоювала.


Едва 7% (с още 3 пункта по-малко от миналата година) смятат, че България се е променила за добро. Неутралните оценки се запазват около една трета, но до 58.5% нарастват разочарованите (или отчаяните), че страната е на прав път.


Рисковете пред развитието на българската икономика мнозинството от анкетираните виждат в очакван ръст на цените и инфлацията, фискалната и регулаторна тежест, и непрекъснато покачващата се цена на труда.


Поне 95% от железопътната мрежа е електрифицирана в други 8 региона: Люксембург, столиците на Полша, Швеция и Франция, българския Югоизточен район, както и Лигурия и Умбрия в Италия и Утрехт в Нидерландия. В България общата дължина на жп мрежа през 2022 г. е възлизала на 4029 км, от които 3005 км са били електрифицирани.


Вятърната енергия на брега и в морските територии ще намали цените на електроенергията и ще спомогне за балансирането на пазара. Техническият потенциал за вятърна енергия в българския участък на Черно море се оценява на 116 ГВт.