АБОНАМЕНТ ЗА НОВИНИ [X]
Погледнато в перспектива, енергийните пазари навлизат във фаза на повишена несигурност. Газът остава основна причина за безпокойство, особено поради факта, че възможностите на Европа да си осигури достатъчно товари с втечнен природен газ са поставени под въпрос, тъй като глобалното търсене се активизира.
Преди две десетилетия тази стойност е възлизала на 810,2 млрд. евро. През миналата година близо половината (47,4 на сто - в стойностно изражение) от всички стоки, търгувани между ЕС и трети страни, са превозени по море.
В търга, който е привлече значителен интерес, са се включили над 50 компании,сред тях са Saudi Aramco, Glencore, Gunvor, Тотал, BP , Hartree, BB Energy и Shell. Според информация на специализираното издание най-голям брой товари е спечелила саудитската Saudi Aramco.
Между юни и август 2024 г. авиокомпаниите на групата са превозили 13,5 милиона пътници, което е най-високата цифра в съвременната й история. Спрямо лятото на 2023 г. той нараства с 12,6%. Около половината от пътниците (6,8 милиона души) са превозени от самия Aeroflot, което е с 16% повече в сравнение с лятото на 2023 г.
Превозените пътници, както и извършената работа от пътническия транспорт (сухопътен, воден и градски електротранспорт) намаляват, съответно с 1.7 и 5.8%. Данните са предварителни и сезонно изгладени.
През второто тримесечие на 2024 г. в сравнение със съответното тримесечие на 2023 г. превозените товари от сухопътния и водния товарен транспорт намаляват с 2,9 на сто, докато извършената работа нараства с 1,7 на сто.
По време на церемонията на борда на ферибота, който има капацитет да превозва пътници, моторни превозни средства и товари, властите заявиха, че това е само началото на свързването на Черна гора ЕС.
Първият рейс за доставка на петролни продукти и товари е в посока изток - до най-северните райони на Русия - и е ограничен от летния навигационен прозорец. „Вайгач“ трябва да придружи корабите до Източносибирско море, откъдето конвоят ще бъде поет от универсалния атомен ледоразбивач „Сибир“.
Броят транзитиращите на седмица през Суецкия канал контейнеровози е намалял с 67 процента на годишна база. Спадът в транзита на петролни продукти през канала е от 18 процента, а на насипните товари - от 6 процента. Газовите доставки през Суецкия канал са спрели.
Досега по коридора са превозени общо 4,4 милиона метрични тона товари, включително 3,2 милиона тона зърно. Към момента украинските фермери са прибрали почти 74 милиона тона зърнени и маслодайни семена.