EUR 1.9558
USD 1.8784
CHF 2.1094
GBP 2.3506
CNY 2.5920
you tube
mobile version

Преглед европейския печат

АБОНАМЕНТ ЗА НОВИНИ [X]

Въведете Вашият e-mail адрес, за да получавате най-важните новини на EconomyNews за деня на своята електронна поща.
E-mail
 

Преглед европейския печат

mail13:15 | 30.07.2013прегледи 498 коментарикоментари 0


Агенция "Фокус"
Броят на фалитите в Норвегия продължава да расте. През второто тримесечие фалитите в страната са 1 316, което е скок с 46% в сравнение със същия период на миналата година, пише вестник „Норуей пост”.
Най-големият скок в процентно изражение се наблюдава в окръзите Осло и Хедмарк – съответно със 125 и 93 процента. Регистрирани са 910 фалита на търговски предприятия (без едноличните търговци). 27% от тях са в сферата на строителството, докато още 25% са в сферата на продажбите на едро и дребно.
Останалите 406 фалита са на еднолични търговци и индивидуални фалити. 40% от тях са в сферата на строителството.

По време на първите шест месеца на тази година са регистрирани общо 2500 фалита, като скокът в сравнение със същия период на 2012 г. е с 26%.
Въпросът дали социалдемократите да подкрепят правителството на Иржи Руснок при вота на доверие, всъщност е борба между председателя на Чешката социалдемократическа партия (ЧСДП) Бохуслав Соботка и неговия опонент, заместник-председателят на ЧСДП Михал Хазек за поста на министър председател, пише вестник “Хосподарске новини”.
Хазек прагматично използва ситуацията и подкрепя плановете на президента Милош Земан, надявайки се Земан да му помогне с поста на председател на Чешката социалдемократическа партия, а по този начин и за премирското креслото.
ЧСДП отдълго време е най-популярната партия в Чехия. Земан беше успешен неин лидер в края на 90-те и началото на този век.
Влиянието на Земан върху социалдемократите става все по-силно и идеята ЧСДП да подкрепи правителство на Руснок започва да надделява сред ръководството на партията.
Усилията на Франция да обложи с данъци французите, получили наследство от швейцарски граждани, ще се обърне в стимул за много заможни французи да се преместят в Швейцария, отнасяйки своите евро с тях, пише вестник “Локал”, цитирайки твърдения на наблюдатели.
Франция „се простреля в крака няколко пъти”, каза Клодин Шмид, френски депутат от десния Съюз за народно движение (UMP). Коментарът й дойде, след като Париж и Берн подписаха по-рано през месеца споразумение за промяна на начина на облагане с данък на трансграничното унаследяване, като част от френските усилия за събиране на данъци.
Франция, която също така настоява Швейцария да се откаже от своята неприкосновена банкова тайна и да помогне в издирването на френските граждани с тайни швейцарски банкови сметки, е силно решена да обложи с данък своите граждани, които получават наследство от другата страна на швейцарската граница.
По старите правила наследниците плащаха данъци в страната, където са живели починалите, но според новото споразумение ще плащат данъците там, където е тяхното местожителство.
Промените трябва да бъдат одобрени от парламентите на Франция и Швейцария, и е малко вероятно да станат факт преди 2015 г.
Кредиторите на Гърция се договориха за изплащането на общо 5.7 млрд. евро, докато италианският премиер Енрико Лета каза пред аудитория в Атина, че ако тройката кредитори беше изготвила регулативната програма по-различно, то тогава е щяла да причини по-малко „финансово бедствие” и по-малко изгубени работни места, пише вестник “Катимерини”.
Бордът на Международния валутен фонд одобри отпускането на 1.7 млрд. евро. Това стана часове след решението на германката парламентарна комисия по бюджета за получаването от Атина на 2.5 млрд. евро. други 1.5 млрд. евро Гърция ще получи от централните банки в еврозоната, купуващи гръцки облигации на вторичния пазар.
С 2.2 млрд. евро Атина ще плати по облигации с падеж след три седмици.
Във втория ден на посещението си в Атина, Лета постави под въпрос структурирането на спасителния план за Гърция, намеквайки че лошият му замисъл е влошил ефекта от кризата в ерозоната. „Времето беше погрешно. Инструментите бяха грешни. Намесите не бяха направен по правилния начин и в правилния момент, и това влоши кризата”, каза Лета.
Председателят на Бундестага Норберт Ламерт, който е сред основните фигури в управляващата в Германия коалиция, в навечерието на парламентарните избори бе обвинен в плагиатство. След публикуваните в интернет анонимни „разобличения” политикът поиска от университета, в който той е защитил, да провери коректността на цитатите в кандидатската му дисертация, пише вестник „Ди Велт”.
Обвиненията в плагиатство срещу Ламерт бяха повдигнати от анонимен блогър, пишещ под псевдонима „Роберт Шмидт”. Той твърди, че авторът не е прочел значителна част от научните книги, цитирани в библиографията на дисертацията. Според блогъра това става ясно от заимстването на „многобройните характерни грешки от вторичната литература”.
„Робърт Шмидт” преди малко повече от половин година обвини в плагиатство още един политик от управляващата коалиция – министъра на образованието Анете Шаван. Скандалът в крайна сметка й коства длъжността. През февруари съветът на философския факултет в Дюселдорфския университет след извършената проверка призна за недействителна кандидатската дисертация на Шаван и я лиши от научна степен. Няколко дни по-късно министърката на образованието на Германия, която бе сред най-близките съратници на канцлера Ангела Меркел, подаде оставка.


 


Тагове: Европа, печат, теми
 
 
 
Коментирай
 
Име:

E-mail:

Текст:

Код за
сигурност:

Напишете символите в полето:




 
БЮЛЕТИН НА EconomyNews.bg