АБОНАМЕНТ ЗА НОВИНИ [X]
Преглед на българския печат
В интервюто си за "Дума" руският посланик в България Юрий Исаков определя: "Дипломацията е и изкуство." Във връзка с датата 10 февруари - ден, в който руската дипломация чества своя професионален празник, Негово Превъзходителство споделя: "Да си дипломат е не само трудно, но и интересно. За себе си не бих си пожелал друга професия. И ние, и нашите български партньори сме убедени, че изграждането на газопровода ("Южен поток") ще се осъществява строго в съответствие с набелязания график и първите доставки на газ в Европа по него ще започнат още в края на 2015 година, защото отношения, подкрепени със солидна търговско-икономическа база, по-малко се влияят от политическа конюнктура и имат по-стабилен характер. За честването на 135-годишнината от установяването на дипломатическите отношения между Русия и България, което се навършва тази година, е подготвен солиден план от мероприятия. Очакваме централното събитие да бъде общата фотодокументална изложба от архивите на външнополитическите ведомства, която едновременно ще бъде открита в Москва и София", уточнява посланик Исаков.
С по-малко от обещаните 3% може да се увеличат пенсиите от 1 юли, показват последните статистически данни, на базата на които трябва да се изчисли размерът на индексирането им, информира "Сега". След като управляващите възстановиха швейцарското правило за ежегодното увеличение на парите за старост, в средата на годината те трябва да се вдигнат с 50% от индекса на потребителските цени и 50% от ръста на средния осигурителен доход. НСИ обаче отчете символичните 0.4% инфлация за 2013 г. Докато сметките за индексирането с 3% бяха правени върху прогноза за 1.8% инфлация.
Темата за доходите, данъците и обвързаната с тях политика, присъства и в интервюто на депутата от БСП Борислав Гуцанов, дадено за "24 часа". Депутатът споделя основните насоки и политики, които управляващите имат намерение да въплътят в реалност. "Плосък данък ще има само за средната класа. За най-ниските заплати - тези под 340 лв., няма да има никакъв данък. Обсъждаме въвеждането на промяна и за най-високите заплати - над 4500-5000 лв. да има прогресивен данък. Целите ни са възраждане на икономиката и индустриализация. Подкрепям тезите на Лютви Местан за мажоритарния вот. Чудя се на президента. Не може половин година да не се включиш в дебата по новия Изборен кодекс и когато той вече е приет на първо четене, да предлагаш референдум. Ти обединител на нацията ли си, или разединител?"
На страниците на "Труд" Георги Първанов (президент 2002-2012) излага своето виждане за данъчната политика, с което отправя критики към идеята на лидера на БСП Сергей Станишев да се проведе референдум за вида на данъчната система. "Референдум по данъчната политика на страната е юридически неиздържана идея, която ще провокира опасен прецедент", реагираха в неделя от АБВ.
Като отговор на позицията на АБВ и Георги Първанов е оценката на проф. Петър-Емил Митев, споделена за "Преса": "Първанов надцени силите си и подцени партията си. Действията му са очевиден бонус за ГЕРБ."
"За БСП безработицата е проблем номер едно. Затова приехме да се възстановява корпоративният данък на фирми, които инвестират и разкриват работни места в общини с безработица до 35%. Ако не бяхме съставили кабинет, всички щяхме да живеем в бюджета "Дянков" със замразени плащания", казва пред "Труд" Корнелия Нинова, председател на парламентарната Комисия по труда и социалната политика.
"България на гражданите" номинира Меглена Кунева за евродепутат, съобщава "Стандарт". "Реформаторският блок е независим проект в център дясно, никакви ухажвания, няма да бъдем въвлечени в това кой кого", каза във Варна Меглена Кунева, лидер на движението.
При евентуални предсрочни избори сега 24,8% биха гласували за БСП, втори биха били ГЕРБ с 19,3%, следвани от ДПС с 9,5%. Това сочат данни от проучването на агенция "Медиана", направено от 3 до 7 февруари сред 1008 пълнолетни българи. За "България без цензура" биха гласували 7,1% от гражданите, а за Реформаторския блок 6,4%. НФСБ събира 3,3% избиратели, изяснява "Дума".
Въпреки че песимизмът остава доминираща обществена нагласа, той значително е намалял през последните 2 месеца, отбеляза ръководителят на "Медиана" Кольо Колев. Според него появата на този нов оптимизъм дава отражение и върху доверието към правителството на Пламен Орешарски, което се е покачило с 6% в рамките на два месеца, а разочарованието е спаднало с 2%. 34 на сто от избирателите искат оставка на правителството, а 45% желаят то да продължи да работи. За предстоящите избори през май, според допитването, шест партии могат да преминат 4-процентната бариера за влизане в Европарламента. Това са БСП, ГЕРБ, ДПС, "България без цензура", Реформаторския блок и НФСБ. Колев анализира, че "Атака" и АБВ не дават индикации, че са способни да прескочат изборната бариера и да излъчат евродепутат. "При Георги Първанов картинката е малко по-различна - за разлика отпреди той е привлякъл много симпатизанти от страна на "чуждите". Това са избиратели на ГЕРБ, РБ и други опозиционни формации. Потенциалните гласоподаватели на АБВ обаче са близо 80% бивши БСП избиратели", заключава социологът.
Намаляване на необслужваните кредити и освобождаване от активите, придобити от банките от обезпечения. Това препоръчва Международният валутен фонд (МВФ) в последния си доклад за България. От фонда посочват, че това е важно, защото по този начин ще се намали несигурността в цените на активите на пазара и ще се подкрепят бъдещи инвестиции, коментира "Капитал Daily".
В същото време МВФ изтъква като недостатъци липсата на данъчни стимули за банките при отчитане на загуби от кредити и неефективната и непредсказуема рамка на процеса по търговска несъстоятелност, които са с демотивиращ ефект за отписване на активи. МВФ посочва още, че банковата ни система остава добре капитализирана, стабилна и ликвидна, но с ниска рентабилност.
Блокадата на границата с Турция се отлага засега и превозвачите чакат преговорите за разрешителните между България и Турция, които ще се проведат след десет дни, информира "Монитор". Междувременно от Асоциацията на българските предприятия за международни превози и пътищата (АЕБТРИ) съобщиха, че днес ще проведат извънредно заседание, на което ще се разгледа ситуацията с международния автомобилен транспорт на българо-турската граница.
Гардове на НСО пазят лидера на ДПС Лютви Местан от три месеца. От службата за сигурност са му зачислили охранители, кола и шофьор. "24 часа" припомня, че по закон НСО се включва, когато срещу политическо лице има основателна заплаха за живота и сигурността му. Дали заплахата е основателна, се проверява съвместно от МВР, НСО, ДАНС и разузнаването. От службата за охрана категорично отказаха да съобщят откъде - дали от България, или от чужбина, са сигналите срещу лидера на ДПС, нито с какво са свързани. Пред изданието самият Местан бе лаконичен: "Не е по мое желание." Освен Местан НСО пази и лидерите на БСП и на ГЕРБ Сергей Станишев и Бойко Борисов. От няколко месеца насам без служебна охрана е Цветан Цветанов.
Анализът на "Сега" тълкува процеса на "чуване" и "разбиране" между България и Европейския съюз - "Брюксел казва "Хайтек", София чува "Химко" - е заглавието на материала, препращащо към метафориката на "изгубените в превода". Днес е на мода да се говори за реиндустриализация. В последните две години Европейската комисия с поредица доклади, проучвания и комюникета зададе новия курс. Докладът на ЕК е качен на сайта на нашето икономическо министерство, но явно не е настолно четиво на изпълнителната власт. Как инак да си обясним, че Еврокомисията зове за икономика на знанието и технологии на бъдещето, а нашите министри ще възкресяват миризливия карбамид и 30-годишните производствени линии на злополучния торов комбинат във Враца? Доскоро само партийният лидер Станишев и протежето му Драгомир Стойнев обясняваха как рестартът на българската индустрия започва с одържавяване на предприятия и никой не ги приемаше сериозно. Но ето че и премиерът експерт Орешарски се оказа фен на тези мерки. Наскоро той потвърди, че се пише програма за реиндустриализация за 10 години напред и пилотните проекти в нея са "Химко" и "Ремотекс", които държавата можела да купи, оздрави и продаде.
Гражданското движение за защита на науката и образованието е депозирало в кабинета на образователния министър проф. Анелия Клисарова писмо срещу липсата на каквито й да е стъпки за промяна в науката, Закона за академичния съвет и волното избиране на хабилитирани лица, съобщава "Труд". Учените протестират и срещу липсата на дискусия за промени в стратегията за научното развитие. Сред подписалите се под писмото са: проф. Владимир Добре, проф. Николай Тончев, доц. Олег Йорданов и др.
"В България ще останат само пенсионери, роми и юристи", споделя пред "Телеграф" проф. Петър Иванов, зам.-председател на Центъра за демографска политика. "Нацията ни намалява със 70 000 души годишно. По показателя интелигентност сме 14 група и преди нас са всички, абсолютно всички. На първо място сме по корупция в полицията, митницата, съдебната система, на второ - в данъчните служби, на шесто - в прокуратурата и на седмо - в здравеопазването. Истината е, че ние пътуваме към дъното със скорост минус 8000 бебета годишно. Абсолютен световен демографски шампион по изчезване сме сред 223 страни в света. Всички реални истини за демографската катастрофа са представени в нашата книга, която излезе преди дни. Там е написано онова, което държавата, правителството и политическите партии скриват от българския народ", обяснява професор Иванов.
"Монитор" предупреждава: "Фалшив мед от внос залива пазара". Преработен мед, внесен от страни извън Европейския съюз, в който не са останали ценни хранителни продукти, се продава в някои магазини у нас. Най-големи количества от лечебната храна пристигат от Китай и Аржентина. "И двете страни използват масово ГМО в земеделието си, което неизбежно се отразява и на качеството на меда", коментира Илия Цонев, член на Националната научна асоциация по пчеларство. Освен това, за да имат добър търговски вид, продуктите са центрофугирани през фини дюзи, като от тях са извлечени почти всички полезни свойства. Преминалият през такава обработка мед е блестящ и бистър и може да стои дълго по рафтовете без времето да се отрази на вида му. Естественият мед без специална преработка съдържа дребни примеси, парченца от крилца на пчели и различни природни съставки, които предизвикват захаросване. За добавките в меда най-често е упоменато на етикетите, но това се прави с дребен шрифт и малцина обръщат внимание на надписите още в магазините. Междувременно става ясно, че Европейската комисия няма информация за обемите от фалшив пчелен мед, които заливат ЕС./БТА
Tweet |
|