EUR 1.9558
USD 1.8959
CHF 2.0743
GBP 2.3122
CNY 2.5929
you tube
mobile version

Преговори за НАФТА

АБОНАМЕНТ ЗА НОВИНИ [X]

Въведете Вашият e-mail адрес, за да получавате най-важните новини на EconomyNews за деня на своята електронна поща.
E-mail
 

Преговори за НАФТА

mail10:55 | 17.08.2017прегледи 9955 коментарикоментари 0


Във Вашингтон започна първи кръг преговори за Северноамериканското споразумение за свободна търговия (НАФТА) между САЩ, Канада и Мексико.

Според постоянния търговски представител на САЩ Робърт Лайтхайзър споразуменето е неуспешно и трябва да бъде преработено. Мексико и Канада обаче се обявиха в защита на НАФТА. В същото време мексиканската столица се състоя протест на работници и фермери, които се обявиха против споразумението и неговото предоговаряне.

Президентът на САЩ Доналд Тръмп не е заинтересован от просто коригиране на няколко разпоредби, посочи Лайтхайзър при посрещането на канадския и мексиканския преговарящи на първия кръг от преговорите. "НАФТА разочарова като цяло много, много американци и се нуждае от голямо подобрение," посочи той.

Той призна ползите от споразумението, особено за американските фермери, но отбеляза, че са загубени много работни места в американското производство, както и много компании, заради промяната на търговските потоци през 23-те години, през които споразумението е в сила.

От самото начало НАФТА поражда извънредно много спорове. Критиците му го определят като несправедливо и унищожаващо работни места, докато поддръжниците му са на мнение, че допринася за ускоряване на растежа.

Предоговарянето на НАФТА е от ключово значение за Тръмп, който трябва да изпрати силен политически сигнал в момент, когато среща затруднения да изпълни предизборните си обещания, отбелязват анализатори.

В основата на аргументите му е търговският баланс на САЩ с Мексико, който след влизането в сила на споразумението премина от 1,6 милиарда долара излишък към дефицит от 64 милиарда долара.

НАФТА стана жизненоважно за мексиканската икономика: 80 процента от мексиканския износ, основно промишлени и селскостопански стоки, е предназначен за САЩ.

Мексиканското автомобилостроене - секторът, който се очаква да бъде сред основните теми на преговорите, наред със земеделието - беше силно облагодетелствано от свободната търговия за разлика от американското автомобилостроене, което беше принудено да изнася производства, за да ползва по-евтина работна ръка.

Между Съединените щати и Канада има по-голямо равновесие в търговския баланс, но дебатите са съсредоточени в сферата на млечните продукти, виното и зърното, за които Вашингтон твърди, че са субсидирани./БТА

 


 
 
 
Коментирай
 
Име:

E-mail:

Текст:

Код за
сигурност:

Напишете символите в полето:




 
БЮЛЕТИН НА EconomyNews.bg