АБОНАМЕНТ ЗА НОВИНИ [X]
Причина за тази ситуация е, че бившият режим на Башар Асад "все по-често" ги е използвал за военни цели, както и за покупките на хранителни продукти и горива.
Русия е водещ доставчик на пшеница за Сирия. От 1 юли насам руските доставки на зърнени култури за азиатската страна възлизат на 300 000 тона, посочва Интерфакс. Москва, която беше ключов съюзник на режима на Башар Асад, му отпускаше заеми, с които да плати доставките на руска пшеница.
То е за свободна търговия след продължили почти 25 години преговори, съобщиха световните агенции. Споразумението ЕС-Меркосур "бележи началото на нова история", написа председателката на ЕК Урсула фон дер Лайен в социалната мрежа "Екс" (X). Тя е в Уругвай за срещата на върха на страните от Меркосур.
От години Москва води усилени преговори с Пекин относно износа на газ, включително по тръбопровода "Силата на Сибир 2", планиран да минава през Монголия и да достига до Китай. Според експерти обаче Китай няма да има нужда от допълнителни количества природен газ след 2030 г.
Европейският парламент изненадващо отхвърли резолюция за внасяне на промени в позицията на Съвета на ЕС за бюджета на съюза за догодина. Гласуването се състоя в рамките на на пленарната сесия на ЕП в Страсбург тази седмица.
Според проучвания на мюнхенския институт "Ифо" (ifo) се посочва, че през септември 32,9 процента от компаниите, които водят преговори за кредит, съобщават за сдържаност от страна на банките, като това в най-високият дял от седем години. През юни той е бил 27,1 на сто.
Създателят на популярния вече чатбот ChatGPT обсъжда набирането на 6,5 милиарда долара от инвеститори, както и още 5 милиарда долара заеми от банки под формата на револвиращ кредит, се казва в съобщение, позовавайки се на източници, запознати с въпроса.
Народното събрание отхвърли проект на решение за възлагане на министъра на енергетиката да извади парогенераторите от оборудването на АЕЦ „Белене“, което подлежи на преговори за продажба на Украйна, до изготвянето на анализ за приложението им за нуждите на АЕЦ „Козлодуй“.
Унгарската петролна и газова компания МОЛ е в заключителна фаза на преговори за осигуряване на суров петрол от Русия, заяви служител на унгарското правителство. Необходимостта от постигане на ново споразумение се дължи на забраната от страна на Украйна за транспортиране на петрол от "Лукойл" през нейната територия.
С цената на много трудоемки преговори между коалиционните партньори правителството на Шолц обяви бюджетно споразумение в последния момент в петък, без да се уточнява какви спестявания биха позволили балансирането на сметките. Очевидно военната помощ за Украйна е една от страничните жертви на компромиса.