EUR 1.9558
USD 1.8824
CHF 2.1037
GBP 2.3574
CNY 2.5792
you tube
mobile version

Преговорите за по-евтин газ продължават

АБОНАМЕНТ ЗА НОВИНИ [X]

Въведете Вашият e-mail адрес, за да получавате най-важните новини на EconomyNews за деня на своята електронна поща.
E-mail
 

Преговорите за по-евтин газ продължават

mail15:20 | 03.09.2010прегледи 627 коментарикоментари 0


Министърът на икономиката, енергетиката и туризма Трайчо Трайков заяви по време на парламентарния контрол, че продължават разговорите по действащите договори с "Газпром" и допълни, че се надява, че ще може да се постигне и по-значително намаление на цената от тази, която е договорена, предаде БТА.
Министърът посочи, че договореностите, които са били постигнати с руската страна за цената на газа по действащите договори, предвиждат да бъде върнато назад и забавено
поскъпването на цената на т. нар. преференциален газ, предвидено в промяната на договорите, подписани по времето на бившия икономически министър Румен Овчаров. Нетният ефект от това е 21 лева на 1000 кубически метра ефективно намаление.
Това означава, че при следваща промяна на цената на газа ефектът ще бъде с 21 лева по-малко, отколкото би било иначе, допълни министърът. Преференциалният газ, за който се отнася тази промяна в цената, е около 356 млн. кубически метра на тримесечие, уточни министърът. За четвъртото тримесечие се консумира повече газ от третото, уточни той.
По тази причина дружеството "Булгаргаз" е изчислило, че въпреки понижената цена с 21 лева на 1000 кубически метра на тези 356 млн. кубически метра газ, останалите, които се купуват на по-висока цена като цяло в общия баланс на цената водят до повишение с близо три процента.
При новите договори, които предстои да бъдат подписани, според меморандума с руската страна, е предвидено, че "Газпромекспорт" ще продава директно на "Булгаргаз".
По отношение на подписаната пътна карта за проекта "Южен поток", министър Трайков заяви, че тя отваря пътя за изготвяне на прединвестиционното проучване по проекта и за съставянето на смесената компания, която след това ще го одобри и ще вземе инвестиционно решение.
Инвестиционното проучване трябва да даде отговор на въпроса при какво положение проектът е изгодна инвестиция за България и пътната карта посочва как това става, допълни министърът.
Той съобщи, че до края на февруари 2011 г. трябва да бъдат готови предпроектните проучвания и да бъде създадена смесената компания по "Южен поток". Сега активно се работи по приключването на споразумение на корпоративно ниво, което ще уреди отношения по подготовката и възлагането на предпроектното проучване за българската отсечка от газопровода. Другите договорености са свързани с потвърждаване на ползването на капацитета на транзитната газопреносна система, собственост на "Булгартрансгаз", за количества природен газ, които ще влизат на българска територия по трасето "Южен поток" за Турция, Гърция и Македония.
Предвижда се да бъде разгледана необходимостта и възможността за тяхното увеличаване и преразглеждане на таксата за плащане от  "Газпром" в случай на допълнителни инвестиции от страна на българския оператор.
Министър посочи, че съществен акцент от преговорите е условието, поставено от България, че никаква част от газопреносната мрежа на страната не може да бъде предмет на съвместната компания, включително и евентуални разклонения на основната тръба на "Южен поток" в южно направление в частта на територията на нашата страна.
При изграждането на газопровода и при подготовката на договорите за "Южен поток" ще се спазват европейските директиви, регламенти и насоки, така че на България да не й бъдат налагани санкции за извършени нарушения, отбеляза министърът.

С осъществяването на проекта "Горна Арда" и неговите 170 мегавата електрическа мощност ще се съдейства България да изпълни задължението си до 2020 г. за 16 на сто от брутното вътрешно потребление на енергия да бъде от възобновяеми източници, заяви още в рамките на парламентарния контрол енергийния министър.
Това няма да струва 170 или 700 лева на мегаватчас, а ще струва много по-малко, отбеляза той. Затова за България е добре този проект да го има, допълни министърът. Проектът е необходим и за да се използва водният потенциал на страна и да се разкрият нови работни места в региона, посочи Трайков.
Пред НЕК има два вариант - или да инвестира 500 млн. евро в проекта, или да се намери партньор, който да инвестира голяма част от сумата, посочи министърът.


 
 
 
Коментирай
 
Име:

E-mail:

Текст:

Код за
сигурност:

Напишете символите в полето:




 
БЮЛЕТИН НА EconomyNews.bg

Общини: Четири истории за успеха

06:58 | 07-08-24 | 2089