EUR 1.9558
USD 1.8784
CHF 2.1094
GBP 2.3506
CNY 2.5920
you tube
mobile version

Преговорите по Брекзит - все по-трудни

АБОНАМЕНТ ЗА НОВИНИ [X]

Въведете Вашият e-mail адрес, за да получавате най-важните новини на EconomyNews за деня на своята електронна поща.
E-mail
 

Преговорите по Брекзит - все по-трудни

mail10:34 | 23.07.2018прегледи 511 коментарикоментари 0


Новият британски министър за Брекзита Доминик Рааб предупреди, че Лондон може да не плати т.нар. сметка по развода с ЕС, възлизаща на 39 милиарда британски лири (51 милиарда долара), ако не бъде постигнато търговско споразумение с евросъюза, предадоха световните агенции.
Пред британският вестник "Сънди телеграф" Рааб посочи, че трябва да има "обвързаност" между това Великобритания да плати сумата за излизането си от евросъюза и възможността за изграждане на нови отношения с ЕС. Той се позова на член 50 от Лисабонския договор, който урежда процедурата за напускането на блока.
Член 50-ти изисква, когато преговаряме по споразумението за напускане, да има бъдещо рамково споразумение за новите отношения, които ще имаме с ЕС в бъдеще, така че двете неща са свързани, подчерта Рааб пред изданието.
Той допълни, че не може едната страна да изпълнява своите ангажименти по сделката, а другата - не, или пък да се бави, или да не поема ангажименти.
Рааб замени предишния британски министър за Брекзита Дейвид Дейвис, който подаде оставка преди две седмици в знак на протест срещу плановете на премиера Тереза Мей за "мек" Брекзит, припомня Асошиейтед прес.
Великобритания и ЕС все още са далеч в постигането на съгласие по условията на ново търговско споразумение. Освен това Консервативната партия на Мей не е единна в позицията си каква политика за Брекзита да подкрепя.

Великобритания праща министрите си в Европа, за да спасят правителствения план за Брекзит, пише британския вестник The Independent .Министрите от кабинета ще бъдат изпратени в цяла Европа, за да се опитат да спасят плана на Тереза Май за Брекзит след неодобрението от Главния преговарящ в ЕС Мишел Барние.

Ще се проведат преки преговори с ключови политици от страните от ЕС, като министър-председателят ще положи усилия да заобиколи опозицията срещу нейните предложения в ЕК. Този ход идва, след като преговорите стигнаха до нова задънена улица, когато Мишел Барние предупреди, че аспектите на плана на Обединеното кралство са непрактични или дори незаконни.

Настоявайки, че планът на британското правителство не може да формира основа за разговорите, Барние каза, че останалата част от Европа ще остане широко отворена за измами заради най-новите митнически предложения на Тереза Мей. Това би могло да доведе до рай за контрабандистите, предупреди той, със стоки, умишлено декларирани като предназначени за Обединеното кралство , за да се ползват от по-ниски тарифи и в последствие да бъдат изпратени в ЕС, избягвайки по-високи задължения. Той също така предупреди, че не може да има напредък при договарянето на план за бъдеща търговия, освен ако Великобритания бързо не се присъедини към правно приложим "защитен механизъм", за да се избегне „твърдата“ граница за Северна Ирландия.

Сега премиерът ще се опита да преодолее безизходицата, като се срещне с лидерите на Австрия, Чешката република и Естония през следващата седмица. По-късно този месец Дейвид Лидингън, нейният заместник, ще замине за Франция, външният министър Джереми Хънт ще посети Германия, докато вътрешният министър Саджид Хавид ще бъде в Испания, а министърът на икономиката Грег Кларк ще лети до Италия.

Както е известно преди дни Мишел Барние отхвърля основни положения от плановете на британското правителство за споразумение след Брекзит.

Главният преговарящ на ЕС Брюксел, Мишел Барние, разгледа детайлно бялата книга на Тереза Май след срещата на министрите от ЕС, като предупреди, че британския премиер не е предложил на Брюксел твърда основа за преговорите.

Главният преговарящ на блока също отговори на твърдото отхвърляне на решението на ЕС за избягване на твърда граница на остров Ирландия от страна на Тереза Мей, според което Северна Ирландия би останала в митническия съюз и единния европейски пазар, докато търговска сделка или друго технологично решение бъде уговорено и може да реши този проблем.

Премиерът се бе ангажирал с разрешаването на проблема, каза Барние и проверките на стоки, преминаващи от Северна Ирландия до останалата част на Обединеното кралство, нямаше да са същите като създаването на граница в Ирландско море.

"Не можем да си позволим да губим време по този въпрос", каза Барние ", и по тази причина сме поканили Великобритания,... Ние работим на базата на това, което беше договорено през март с Тереза Мей."

Високопоставен дипломат заяви,че държавите-членки са били изненадани и разочаровани от агресивния тон на речта на Мей в Белфаст , в която тя обвини ЕС на търсене за извършване на "икономическо и конституционно разместване" на страната.

Британското правителство заяви, че иска да задържи Обединеното кралство в единния европейски пазар на ЕС за стоки въз основа на общ правилник. За да се избегнат митническите проверки, правителството иска безпрецедентна митническа система, в която Обединеното кралство да събира мита на ЕС, като същевременно има свободата да определя различни тарифи за стоки, предназначени за британския пазар.

Барние заяви, че тази "улеснена митническа договореност" повдига практически, правни, икономически и бюджетни въпроси.

Барние също така постави въпроса дали държава извън ЕС би могла да събира митата на ЕС, без да подлежи на надзор от страна на ЕС. Поради тази причина дипломатите на ЕС казват, че британският план никога не може да бъде приет.

ЕС също така е дълбоко загрижен, че митническият план ще даде на страните извън блока конкурентно предимство пред европейските си конкуренти, ако Великобритания и други страни използват Обединеното кралство като начин за избягване на по-високи тарифи на ЕС. "Дали Британските предложения са в интерес на ЕС?", попита Барние.

Тереза Мей определя твърдата граница между Северна Ирландия и Република Ирландия като „немислима“ и смята, че планът одобрен от правителството е правилното споразумение за Великобритания след напускането на Европейския съюз, пише лондонският вестник  Evening Standard.

Европейската комисия прие съобщение, в което се представя текущата работа по подготовката за всички последици от оттеглянето на Обединеното кралство от Европейския съюз. Това съобщиха от пресцентъра на представителството на ЕК в България.
На 30 март 2019 г. Обединеното кралство ще напусне ЕС и ще се превърне в трета държава. Това ще има отрицателни последици за гражданите, предприятията и администрациите както в Обединеното кралство, така и в ЕС. Такива последици са въвеждането на нови проверки на външната граница на ЕС с Обединеното кралство, промяна във валидността на издаваните от Обединеното кралство лицензи, сертификати и разрешения, както и различни правила за прехвърлянето на данни.
С приетия текст се призовават държавите членки и частните субекти да ускорят подготовката. Текстът е съставен в отговор на отправеното миналия месец искане от страна на Европейския съвет (член 50) да се засили готовността на всички равнища и за всички последици.
Подготовката за оттеглянето на Обединеното кралство е отговорност не само на институциите на ЕС. Това е съвместно усилие на европейско, национално и регионално равнище и включва по-специално икономическите оператори и другите частни субекти. Сега всички трябва да ускорят подготовката, като вземат предвид всички възможни сценарии, и да поемат отговорност за своята конкретна ситуация.

 


 
 
 
Коментирай
 
Име:

E-mail:

Текст:

Код за
сигурност:

Напишете символите в полето:




 
БЮЛЕТИН НА EconomyNews.bg