EUR 1.9558
USD 1.8535
CHF 2.0887
GBP 2.3406
CNY 2.5586
you tube
mobile version

Предимствата на АЕЦ с малка мощност

АБОНАМЕНТ ЗА НОВИНИ [X]

Въведете Вашият e-mail адрес, за да получавате най-важните новини на EconomyNews за деня на своята електронна поща.
E-mail
 

Предимствата на АЕЦ с малка мощност

mail07:35 | 26.01.2022прегледи 867 коментарикоментари 0


Руската държавна корпорация „Росатом“ бе домакин на Деня на атомните централи с малка мощност - ключово събитие в рамките на програмата на ЕКСПО-2020, което се проведе в Дубай. Срещата се превърна в международен форум за предимствата на атомната енергетика с малка мощност и перспективите за развитие и прилагане на технологиите за малки атомни реактори в целия свят. В нея участваха генералният директор на „Росатом“ Алексей Лихачов, ръководителят на Световната ядрена асоциация Сама Билбао и Леон и високопоставени представители на различни  международни организации.

Генералният директор на „Росатом“ Алексей Лихачов отбеляза благоприятните промени на нагласите към ядрената енергетика, които се наблюдават в света. „Безвъглеродно бъдеще е невъзможно без мирния атом“, това се четеше в решенията и декларациите на всички енергийни и климатични конференции през изминалата година. Разбирането за невъзможността на съществуването на стабилна енергийна система, основана само на възобновяеми източници, е факт. Осъзнаването, че закриването на  АЕЦ  води до по-голямо използване не на възобновяемите източници, а на въглеводороди, е факт. Човечеството разбира и приема, че климатичните цели, нисковъглеродното бъдеще са невъзможни без атома“, посочи той.

Лихачов отбеляза и предимствата на АЕЦ с малка мощност. „Сферата на прилагане на „голямата“ ядрена енергетика е очевидна – осигуряване на достъп до надежден, непрекъсваем, нисковъглероден източник на електроенергия в страните с високо търсене и високоразвита инфраструктура. АЕЦ с малка мощност заемат друга ниша - енергоснабдяване на отдалечени региони, островни държави, страни с неголяма обща база на енергийни мощности или конкретни промишлени проекти, например за добив на полезни изкопаеми.

Очевидни са и други предимства, произтичащи от самата технологична база на малките централи - модулност на реакторите, тоест възможност за увеличаване или намаляване на мощността на АЕЦ, съкратен период на изграждане, по-ниски начални разходи. Малките централи осигуряват енергия и топлина там, където АЕЦ с голяма мощност са или нецелесъобразни по икономически параметри, или недостъпни поради географски особености или ограничена територия. Целта е да дадем достъп до енергия на всеки, особено в свят, в който такъв достъп нямат почти 1 милиард души“, отбеляза Лихачов.

Първият заместник генерален директор на „Росатом“ Кирил Комаров отбеляза, че корпорацията представя не просто уникален продукт в областта на „малката“ атомна енергетика, а предлага референтна технология, от чиято експлоатация вече е натрупан опит в Русия. „Плаващият енергоблок „Академик Ломоносов“ повече от две години снабдява чукотския пристанищен град Певек с електричество и топлина. Започнахме реализацията на нашата първа наземна АЕЦ с малка мощност на базата на реактор РИТМ-200Н в Якутия, която ще бъде присъединена към мрежата през 2028 г.“, посочи той.

 


 
 
 
Коментирай
 
Име:

E-mail:

Текст:

Код за
сигурност:

Напишете символите в полето:




 
БЮЛЕТИН НА EconomyNews.bg