АБОНАМЕНТ ЗА НОВИНИ [X]
Предприемачеството - най-хубавата работа на света
Христо Попов е завършил магистратура по Международни икономически отношения в София и магистратура по Бизнес администрация в Кеймбридж, (Великобритания). Притежава образователни степени от Harvard Business School, London Business School, Сингапур, Чикаго и др. Занимава се повече от 17 години с продажби, маркетинг и мениджмънт. Попов е член на Scenario Planning Team в Shell International; оперативен директор в Shell Bulgaria; генерален Мениджър в Shell Taiwan, оперативен директор Бизнес развитие SAB Mille и генерален мениджър Inter snack Bulgaria.
Основател на 31 компании в сферата на търговията, бързо-оборотните стоки, недвижимите имоти, интернет търговия и др. През последните 10 години е осъществил над 90 сделки с недвижими имоти, управлявал е 8 сливания и е извършил 3 успешни продажби на компании.
Кое е нещото, което харесвате най-много в работата си?
Предприемачеството е най-хубавата работа на света. То дава възможност да създаваш нови неща и да оставиш следа след себе си. Много повече, отколкото дори и на най-високата позиция в голяма фирма. Там повечето служители имат основно газ и спирачка. В предприемачеството кормилото е най-често използвано.Считам, че единственият вариант човек да е щастлив със това, което прави и да не го уморява, е да не прави разлика между “work and play”. Тогава той не дели живота си на работа и почивка, а изпитва еднакво удовлетворение и от двете. Предприемачеството също развива почти всички човешки умение – от креативност, то работа с цифри, от умение за общуване с хора, до работа с машини и производство. Не се сещам за друга човешка активност, която да е толкова мнoгoслойна и разнообразна. Това е много мотивиращо - носи чувство за развитие, напредък и удовлетворение. Какви са предизвикателствата пред българския бизнес днес?
За съжаление, предизвикателствата са повече от преимуществата и “улесненията”. А в същото време, това трябва да е абсолютен приоритет на правителството, защото само това може да води България към по-добро икономическо бъдеще. Мисля, че правителството трябва да изгражда паметник на всеки човек, който не го е страх да мечтае, създава свой бизнес и открива нови работни места в България.
Плаши ме липсата на мащаб и амбиция при предприемачите, краткосрочното мислене и липсата на визия, консерватизма, пасивността и лицемерието на банките, изключително ниската продуктивност и липса на трудови навици във повечето хора. Почти няма ден, в които да не чуем, че някои или напуска или се замисля да напусне България. И това често са много кадърни хора. Не вярвам, че един успешен бизнес трябва да зависи от държавата или правителството, но излиза, че има процеси, които са отговорност на държавата и те са определящи за самочувствието и желанието за инвестиции на предприемачите. Защо приехте поканата за участие в CEO Conference 2012? Откритото споделяне на проблеми и успехи не е присъщо на нас българите. А считам, че откровени разговори, без политическа или егоистична мотивация, могат да помогнат много на и без това малкото и обезкуражено бизнес общество в България. Преживял сам доста - и успехи, и неуспехи - и мисля, че опитът ми би могъл да е от полза, особено за по-младите. Искам също да придобия по-добро усещане за настроенията и плановете на младите бизнес хора в страната. С какво подобно събитие е полезно на българския бизнес?
На този отговор ще мога да дам отговор след събитието.
--------------------------------------- Повече информация за CEO Conference, както и за останалите участниците в отделните дискусии, можете да видите на сайта на събитието: http://ceoconference.eu/. Организатор е фирма Web and Events. Б.р. Интервюто е направено от CEO Conference, чийто медиен партньор е EconomyNews.bg. Редакцията няма отношение към авторството на материала.
Tweet |
|
Здравейте Уважаема Редакция, Не мога да разбера как може да публикувате интервю с мениджър с три фалирали проекта в България - Микс Експрес -логистичен партньор на Шел - фалирала фирма ,магазини Фамилия - фалирала фирма , Интерснак България - натрупал загуби за над 20 мил. лева под негово управление . По неуспешен мениджър не знам дали бихте намерили за интервю. Поздрави Пламен Димов