EUR 1.9558
USD 1.8157
CHF 2.0822
GBP 2.3511
CNY 2.5324
you tube
mobile version

Президентът свиква консултации днес

АБОНАМЕНТ ЗА НОВИНИ [X]

Въведете Вашият e-mail адрес, за да получавате най-важните новини на EconomyNews за деня на своята електронна поща.
E-mail
 

Президентът свиква консултации днес

mail09:45 | 14.07.2014прегледи 809 коментарикоментари 0


Президентът Росен Плевнелиев ще проведе днес следобед консултации с парламентарните политически сили и с изпълнителната власт за финансовото състояние на държавата и за необходимостта от законодателни мерки в рамките на 42-то Народно събрание, съобщи БНР.

Поканата на държавния глава е в изпълнение на постигнатите на политическите консултации на 29-и юни тази година в Президентството договорености за осигуряване на координация и гарантиране на приемственост и плавен преход към следващо управление. Тогава по повод банковата и финансовата стабилност на България Росен Плевнелиев беше категоричен:

Парите на гражданите и фирмите, вложени в банковите институции в България, са сигурни и гарантирани. Валутният борд е непоклатим и ще бъде запазен до влизането на България в еврозоната.

За участие в консултациите президентът е поканил председателя на Народното събрание Михаил Миков и председателите на всички парламентарни групи, министър-председателя Пламен Орешарски, заместник-министър-председателя Зинаида Златанова и министъра на финансите Петър Чобанов. На обсъжданията са поканени и главният прокурор на Републиката Сотир Цацаров, управителят на Българската народна банка Иван Искров и подуправителят Калин Христов. Консултациите попадат и в контекста на обявените в петък скандални данни за Корпоративна търговска банка.

Според икономиста Красен Станчев от Института за пазарна икономика, който коментира в "Пред всички" последните събития около "Корпоративна търговска банка", намерението за абсолютна ликвидна подкрепа означава, че със създаването на нова държавна банка данъкоплатците поемат всички разходи по покриването на депозитите и всички рискове от оздравяването на системата. Ето какво каза той пред БНР:

Струва ми се, че от събота на обед има и политически, и обществен консенсус, че решението за одържавяване на "Креди Агрикол" не е подходящ вариант за решение на проблема. Наименованието на това, което ще се случи днес при президента, не е "финансовото състояние на държавата". Това е ограничен проблем в банковата система, който е свързан с няколко лица, с мажоритарния собственик и свързаните с него фирми. И този проблем се решава много добре от процедурите, предвидени в сегадействащия Закон за банковата несъстоятелност. Нещо, което изисква специално законодателство, не се е случило. Това, което ми се струва, че се формира като общ знаменател на съгласието, е, че не трябва да има специално законодателство, че онези, които са рискували и са си дали парите в тази банка, трябва да си понесат последиците от своите решения. Следващото, което е ясно, че не трябва да се създава нова държавна банка. По реда на този закон Фондът за гарантиране на депозитите е основен играч.

Станчев е на мнение, че управлението на БНБ не трябва да се сменя в този момент.

Това не трябва да се прави в никакъв случай, защото, ако това НС започне да назначава управител на Централната банка, ще назначат седмина Пеевски на сегашните постове. Онова, което може да се направи и трябва да се направи относително бързо, е сегашното ръководство на Централната банка да се справи с проблема. По този начин то ще понесе отговорност и ще покаже, че може да се справи.

Идеята за забрана да се говори за банки е много вредна. Общественото мнение е много здраво, политическият консеснус има правилна ориентация и обстоятелството, че тези неща се обсъждаха, беше причината да се появи такъв обществен консенсус.
 


 
 
 
Още от рубриката
 
 
Коментирай
 
Име:

E-mail:

Текст:

Код за
сигурност:

Напишете символите в полето:




 
БЮЛЕТИН НА EconomyNews.bg

Общини: Четири истории за успеха

06:58 | 07-08-24 | 1703