АБОНАМЕНТ ЗА НОВИНИ [X]
В края на месеца на официална церемония ще бъде обявен най-добрият винар, произвел вино от реколта 2024 г. В конкурса се включиха производители на червено, бяло, розе, пелин и плодово вино от реколта 2024 г. Пробите ще бъдат оценени от УХТ - Пловдив, ИАЛВ - София и Пловдив и от Винарска изба - Асеновград.
Силната реколта от хмел през 2024 г. означава, че Германия си е върнала короната като най-големият производител на хмел в света, но цените на културата са спаднали. Според Германската асоциация на хмелната индустрия 2024 г. е 11-ата поредна година, в която е произведен повече хмел от необходимото.
По данни на "АКП-Информ" цената на украинския слънчоглед продължава да расте, като през последната седмица се е повишила с 15-30 долара за метричен тон и е достигнала 505-535 долара. Украйна почти е приключила прибирането на слънчогледовата реколта за 2024 г. като към 8 ноември е събрала 9,6 милиона метрични тона от 95,2 на сто от засетите площи.
На Софийската стокова борса търговията със зърнени стоки се раздвижи. Търсенето на хлебна пшеница от тазгодишна реколта се повиши на 545 лева за тон, предлагането също слезе на тази цена и се сключиха сделки за над петдесет хиляди тона на 545 лева за тон.
От налози върху продуктите приходите в бюджета на страната ежегодно надхвърлят 3 милиарда лева. През миналата 2023 г. те са над 3,5 милиарда лева, се посочва в съобщението.
На Софийската стокова борса търговията със зърнени стоки е спокойна, отчитат още експертите на борсата. Търсенето на хлебна пшеница от тазгодишна реколта се повиши от 370 до 399 лева за тон, а предлагането е на 550 лева за тон.
Увеличават се както реколтираните площи, така и средният добив при типовете "Бърлей" и "Вирджиния". Производството на "Вирджиния" за тази година е 815 тона при 373 тона за 2023 г. и 411 тона производство от типовете "Бърлей" спрямо 267 тона за 2023 г. Събраният тютюн тип "Ориенталски" е 3097 т при 3411 т за 2023 г.
Цената ФОБ (FOB - Free On Board - на границата на страната износител) на руската пшеница от нова реколта с 12,5 на сто протеин и с доставка през ноември, достигна 230 долара за метричен тон в края на миналата седмица, което е със 7 долара нагоре, каза Дмитрий Рилко, ръководител на консултантската компания "ИКАР".
Тази година плодовете са дребни и с незадоволително качество и това е причината за трудната им продажба за прясна консумация, което е предпоставка голяма част от ябълковата реколта да бъде използвана за направата на сок, оцет или ракия.
Проблемите през тази година пред производителите са климатичните условия – сушата, интензивните валежи, високите температури, както и напояването.