АБОНАМЕНТ ЗА НОВИНИ [X]
Как ще се промени регионалният енергиен пейзаж: Зеленият енергиен коридор GREGY беше представен на Power Summit в София. Предвижда се една трета от зеления енергиен капацитет на GREGY да бъде насочена към България, като електричеството ще бъде достъпно за пренос до Словакия, Унгария и Украйна.
Чрез инвестицията ще бъдат финансирани четири проекта за пренос на електроенергия, насочени към подобряване на надеждността и устойчивостта на мрежата, облекчаване на скъпоструващите претоварвания при пренос и осигуряване на по-достъпна енергия за милиони домакинства.
Споразумението предвижда "Тотал Енержи" да доставя около 1,6 млрд. кубични метра годишно от 2027 г. Стъпката е част от плановете на Турция да се превърне в газов център на прага на ЕС. Наред с това Египет обсъжда с Кипър изграждането на 90-километров подводен тръбопровод за пренос на кипърско синьо гориво от офшорното поле "Афродита" към египетските производствени съоръжения в газовото находище "Зохр" в...
Румъния е получила първи транш от 1,095 милиарда евро за инвестиции в развитието на енергоразпределителните мрежи, рехабилитацията и модернизацията на топлофикационните мрежи, мрежата за пренос на природен газ.
Предвидени са тръжни процедури за предоставяне на услуга по регазификация, съхранение и пренос на втечнен природен газ до ВТТ България (виртуална търговска точка) и за частично прехвърляне на права и задължения по подписаното с турската компания "Боташ" рамково споразумение.
Вертикалният коридор е стратегическа инициатива на газопреносните оператори на България, Гърция, Румъния, Унгария, Словакия, Украйна и Молдова, целяща подобряване на сигурността и диверсификация на източниците и маршрутите за пренос на допълнителни количества природен газ от юг на север.
Талибаните се споразумяха за съвместно изграждане с Казахстан и Туркменистан на горивопреносен възел в западната част на страната. По този начин страната ще се превърне в логистичен център за регионалната търговия, включително за възможен пренос на руски петрол за Южна Азия.
Той трябва да е подкрепен от фонд за бъдещи инвестиции. Необходима е свързаност на мрежите за пренос на енергия в целия ЕС – този проект може да започне от България и е вече изготвен. Усилията ни трябва да се насочат в посока неговата реализация.
Разширението на газопреносната инфраструктура на "Булгартрансгаз" чрез увеличение на капацитетите за пренос в посока от Гърция към България и от България към Румъния ще гарантира възможността за пренос на допълнителни количества природен газ от надеждни източници.
С проекта на решение се възлага на министъра на енергетиката да проучи възможността за европейско финансиране за реализацията на три проекта за пренос на газ, чиято индикативна стойност за реализация е 825 млн. лв. без ДДС.