EUR 1.9558
USD 1.8784
CHF 2.1094
GBP 2.3506
CNY 2.5920
you tube
mobile version

Препоръки на МВФ към България

АБОНАМЕНТ ЗА НОВИНИ [X]

Въведете Вашият e-mail адрес, за да получавате най-важните новини на EconomyNews за деня на своята електронна поща.
E-mail
 

Препоръки на МВФ към България

mail10:13 | 10.11.2015прегледи 852 коментарикоментари 0


Мисия на международния валутен фонд (МВФ) посети София от 4 до 9 ноември 2015 г., за да обсъди с българските власти икономическите перспективи и свързаните с тях политики, съобщиха от финансовото министерство.
МВФ приветства събирането на повече приходи в бюджета от прогнозираните за 2015 г. Докато прогнозата за дефицита на касова основа е да надхвърли първоначално заложената цел, то дефицитът на начислена основа (с времева корекция за плащанията, свързани с европейските фондове) вероятно ще остане в рамките на целевото ниво, посочват от МВФ. При положение, че извършването на разходите в бюджета се концентрира през четвъртото тримесечие, правителството следва да упражни всички възможни средства за задържане на текущото разходване до края на годината. Целта за дефицита за 2016 г. и средносрочните фискални тенденции, описани в наскоро публикуваната Тригодишна фискална рамка (2016-2018) са постижими, смятат в МВФ.
Постигането на целите в бюджета за 2016 година зависи от устойчивото постъпление на приходите, някои от които имат еднократен характер. Затова е необходим строг контрол на разходите, включително за заплати, посочват от МВФ.
Според Мишел Шанън, ръководител на мисията на МВФ за България ръста на БВП тази година ще бъде умерен, близък до нивото от 1.7 на сто, базиран на износа и усвояването на фондове на ЕС.
Засилването на вътрешното търсене е възможно да увеличи умерено растежа през 2016 г. Макар че безработицата е намаляла, МВФ прогнозира тя да остане все още висока. Дефлационният тренд ще се пречупи със стабилизирането на цените на суровините, смятат във Фонда.
Предприетите мерки от страна на БНБ спомогнаха да се ограничи възможното въздействие на последните събития в Гърция върху банковата система в България. Последните турбуленции на развиващите се пазари са имали пренебрежимо въздействие, при ограничените експозиции на България към външните капиталови пазари, посочват от МВФ. Прогресивното подобряване на корпоративните баланси и контролът над необслужваните заеми продължават да имат решаващо значение. Въздействието от Украйна и Русия остава незначително, а настоящият наплив на бежанците към Европа до момента няма силно въздействие върху България. Избирането на управител и подуправители на БНБ премахна един важен източник на несигурност при провеждането на политики, посочва Мишел Шанън.
Властите разбират колко важен е строгият Преглед на качеството на активите за засилване на доверието в банковата система, пише в позицията на МВФ. Правителството е предприело необходимите стъпки за осигуряване на възможност за предоставяне на подкрепа при евентуален капиталов дефицит в отделни кредитни институции в случаите, когато този потенциален дефицит няма да може да се покрие от пазара.
Последните реформи в пенсионната система подобриха краткосрочните финансови потоци, но увеличиха загрижеността за дългосрочната устойчивост. От голямо значение ще бъде реформата на инвалидните пенсии. Ще бъде необходимо внимателно наблюдение на въздействията, произтичащи от нововъведената възможност за преминаване между публичната и частната пенсионни системи, посочва Мишел Шанън.
От Фонда са загрижени и от ефикасността на здравната система в резултат на нововъведеното законодателство, както и от фискалните рискове, свързани с държавните фирми в транспортния и енергийния сектори. МВФ препоръчва да се предприемат бързи действия за създаване на напълно функциониращ и независим Фискален съвет като част от по-широка стратегия за засилване на мониторинга на фискалните рискове.
Ефективните инвестиции в инфраструктура и човешки капитал, както и мерките за укрепване на бизнес средата, включително чрез намаляване на корупцията и укрепването на върховенството на закона са важен катализатор за инвестициите и повишаване на производителността, необходими на България, за да реализира икономическия си потенциал, посочва още Мишел Шанън.

 

 

 

 

 

 


 
 
 
Коментирай
 
Име:

E-mail:

Текст:

Код за
сигурност:

Напишете символите в полето:




 
БЮЛЕТИН НА EconomyNews.bg

Общини: Четири истории за успеха

06:58 | 07-08-24 | 1836