АБОНАМЕНТ ЗА НОВИНИ [X]
Лондон обяви миналата година, че ще се присъедини към Всеобхватното и прогресивно споразумение за транстихоокеанско партньорство (CPTPP), което се смята за най-голямата търговска сделка за страната, след като тя напусна ЕС след референдума през 2016 г.
„Причината да се срещаме с производителите на храни, с фермерите и с представителите на търговските вериги е, че решението ни да намалим ДДС от 10 на 5 процента и от 20 процента на 19 ще струва на държавната хазна почти 300 милиона евро. Вложихме 300 милиона евро на олтара на родината, за да може народът да плаща по-малко за храна“, каза премиерът Фицо.
Изпълнителният орган на ЕС подчертава, че е взел предвид при решението си факта, че "железопътният товарен транспорт е от съществено значение като решение с по-ниски емисии за заместване на автомобилния транспорт и за създаване на устойчиви логистични вериги".
Баха открити първите търговски обекти: "Лидл" (Lidl) и "Техномаркет", които вече приемат клиенти, а до края на годината към тях като част от новия парк ще се присъединят още "Прокредит банк" (ProCredit Bank), ABC Pharmacy, Оптики Vidi и Сладкарници Нико. До пролетта се очакват магазини и на Nike, Under Armour, Sport Vision, Pepco, DM Drogerie, KiK, Tedi, JYSK и други.
Показателят, който отразява динамиката на международния търговски баланс, представлява разликата между износа и вноса на стоки, се посочва на официалния онлайн портал на ЕС.
Според данните износът на стоки е 3,4102 млрд. евро за септември, като намалява с 246,3 млн. евро (6,7 процента) на годишна база. За януари - септември т.г. износът е 31,8663 млрд. евро (31,8 процента от БВП), което е с 1,0142 млрд. евро (3,1 процента) по-малко в сравнение със същия период на 2023 г.
Поантата на срещата на АТИС в Перу е откриването на мегапристанището в Чанкай, способно да приема най-големите търговски плавателни съдове, намиращо се на 45 мили северно от Лима, което вероятно ще има колосални икономически, но и геополитически последствия.
През периода януари - август 2024 г. износът на стоки от България за ЕС намалява с 3.4% спрямо същия период на 2023 г. и е на стойност 36 269.0 млн. лева. Основни търговски партньори на България са Германия, Румъния, Италия, Гърция и Франция, които формират 62.3% от износа за държавите - членки на ЕС.
Излишъкът ще достигне почти 1 трилион долара в края на 2024 г., ако продължи да се увеличава със същия темп на нарастване. Той се е повишил до 785 млрд. долара през първите 10 месеца на годината. Това е най-високото равнище на показателя за периода януари-октомври, откакто се води подобна статистика.
Еврокомисията е изпратила въпросници относно двете компании до търговци на дребно и доставчици на платежни услуги през септември, давайки им срок до октомври да отговорят.