АБОНАМЕНТ ЗА НОВИНИ [X]


Главният изпълнителен директор на "Райнметал" Армин Папергер посети завода на автомобилостроителя Фолксваген в германския град Оснабрюк, оглавявайки делегация на един от водещите производители на военна техника и боеприпаси в Европа. Това е поредният знак за все по-близкото сътрудничество между отбранителната и автомобилната индустрия.


Присъдата представлява е едно от най-големите съдебни обезщетения, издадени по дело, свързано с Раундъп, и е най-новото препятствие за групата, сред най-големите производители на семена и пестициди в света.


Фермери и земеделски производители от страната отново ще предложат на плевенчани и гости своите продукти. На щандовете ще има млечни продукти от овче, козе, биволско и краве мляко, прясно и кисело мляко, кашкавал, сирене, колбаси, месни деликатеси и мезета и др.


Проверка на БТА показва, че в момента в големите вериги супермаркети кора с 10 яйца се продава на цени между 9,49 леи (3,79 лв) и 14,99 леи (5,99 лв). Кора с 30 яйца e 22,90 леи (9,16 лв.).


Бойкоти на цялата търговска мрежа и на отделни търговски вериги бяха обявени първо в Хърватия през януари по призив на гражданската платформа "Ало, инспекторе". Подобни акции за бойкот на магазините се организираха и в други страни като Босна и Херцеговина, Черна гора и Република Северна Македония.


Българският малък и среден бизнес, включително ресторанти, пекарни и магазини, са сред най-бързо адаптиращите се към новите стандарти. От друга страна, някои големи международни вериги в България все още не докладват напредък, което контрастира с ангажиментите.


Картите ще могат да използват в магазините, за да си възстановяват ДДС върху определени продукти, възрастните може да очакват възстановяване на около 10-15 000 форинта (около 50-75 лева) месечно. Въведеното по-рано намаляване на ДДС върху определени стоки „беше най-много от полза за големите вериги магазини, а не за най-нуждаещите се“.


АИКБ и НАМ настояват за действия от страна на държавата за защита на българските производители, преработватели и потребители. Проучвания показват, че през последната една година се установяват неприятни тенденции на изкуствено повишаване на цените, което в много от случаите няма нищо общо с реалните пазарни условия или разходи.


Индексът на цените на производител в селското стопанство за четвъртото тримесечие на 2024 г. се повишава с 8.6% спрямо същото тримесечие на 2023 г. в резултат от повишението на индекса на цените на продукцията от растениевъдство - с 11.5%, и на индекса на цените на продукцията от животновъдство - с 0.9%.


Обемът на неизпълнените поръчки, с отчитане на цените, се е увеличил с 0,2 на сто на месечна основа, съобщи Федералната статистическа служба (Destatis). Показателят все пак остава с 0,6 на сто под нивото от декември 2023 г.