АБОНАМЕНТ ЗА НОВИНИ [X]
Загубата на находището Шевченко е сериозен удар за нуждите на ЕС от литий. Доклад на Европейската комисия за 2020 г. прогнозира, че блокът ще се нуждае от до 18 пъти повече литий за проектите си за „зелен преход“ до 2030 г. и 60 пъти повече до 2050 г.
В последното издание Министерство на финансите пита финансовите посредници у нас дали според тях българският финансов сектор може да се включи активно във финансирането на зеления преход, включително чрез инвестиране в зелени инвестиции от страна на частните пенсионни фондове и застрахователите.
Общият размер на безвъзмездната финансова помощ по процедурата е 734,3 млн. лв. От тях 538,6 млн. лв. са предвидени за финансиране на проекти на общини или клъстери от по-слабо развитите региони. Останалите 195,7 млн. лв. са за регионите в преход – София и Благоевград.
Проектите, финансирани по механизмите, ще трябва да отговарят на взискателните критерии за допустимост на ЕБВР за преход към зелена икономика и строгите технически стандарти и ще допринесат за спестяване на енергия и намаляване на емисиите на CO2.
Редица автомобилни компании в Европа неотдавна обявиха планове за затваряне на заводи и мащабни съкращения на работни места, изправени пред слабо търсене, високи разходи, конкуренция от страна на фирми в Китай и по-бавен от очакваното преход към електрически превозни средства.
Пикът вероятно ще достигне през 2025 г., преди да започне да се понижава благодарение на усилията на Пекин да развива по-чисти енергийни източници. Това се посочва в доклад, цитиран от Франс прес. 52% от анкетираните експерти от мозъчните тръстове Център за изследване на енергията и чистия въздух и Международна организация за проучвания на енергийния преход, очакват догодина потреблението на въглища от Китай да достигне максимума си.
Наградата за всички лауреати тази година е работно посещение във Франция, с поети разноски от страна на организаторът, Френско посолство в България. Представители на общините лауреати ще посетят иновативни обекти във френски градове в областта на градската мобилност, управлението на отпадъците и енергийния преход.
Как тези процеси ще се развият в резултат на очакваното преструктуриране на икономиката, в контекста на дигиталния и зеления преход? Какви дисбаланси могат да се очакват и как ще засегнат заетостта на хората над 50 години?
Австрия е сред най-зависимите от руския газ страни в рамките на блока и през последните две години инфлацията в страната изпреварва средната за ЕС, въпреки че икономиката се свива, повлияна от срива на най-големия й търговски партньор Германия, която се бори с енергийния преход и конкуренцията от страна на Китай.
Той е разработен от отдел „Инвестиции, енергийна ефективност и зелен преход“, финансиран от Европейския съюз посредством Инструмента за техническа подкрепа, и ще продължи до февруари 2025 година.