АБОНАМЕНТ ЗА НОВИНИ [X]


Световните цени на кафето достигнаха многогодишен връх през 2024 г., нараствайки с 38,8 процента спрямо средната стойност за предходната година, главно поради неблагоприятните метеорологични условия, засегнали ключови страни производителки, съобщи Организацията по прехрана и земеделие на ООН (ФАО).


Референтният показател за световните цени на хранителните стоки се повиши през февруари, тласкан от ръста на цените на захарта, млечните продукти и растителното масло, според новия доклад на Организацията по прехрана и земеделие на ООН (ФАО).


Световно производство на пшеница през 2025 г. от 796 милиона тона прогнозира Организацията по прехрана и земеделие на ООН (ФАО) в най-новия си доклад за предлагането и търсенето на зърнени култури.


Делът на хората, застрашени от бедност, които не могат да си осигурят адекватна прехрана, е най-висок в Словакия (45,7 на сто), следвана от Унгария (44,9 на сто) и България (40,2 на сто).


Референтният показател за световните цени на хранителните стоки остана непроменен през юни, тъй като повишенията на международните котировки за растителни масла, захар и млечни продукти компенсират спада на тези за зърнените култури, съобщи Организацията по прехрана и земеделие на ООН (ФАО).


Организацията по прехрана и земеделие на ООН (ФАО) пусна своя статистически годишник, който обхваща най-новите тенденции в световните хранително-вкусови системи и подчертава за първи път въздействието на бедствията върху селското стопанство и цената и достъпността на здравословното хранене.


Това съответства на средна загуба от 123 милиарда долара годишно или 5 процента от годишния световен селскостопански брутен вътрешен продукт (БВП), според нов доклад на Организацията по прехрана и земеделие на ООН (ФАО).


Индексът на Организацията по прехрана и земеделие (ФАО), който проследява най-търгуваните в световен мащаб хранителни стоки, достигна средно 121,4 пункта през август срещу ревизирани 124,0 за предходния месец, съобщи днес ФАО.


Намаленият износ на пшеница и на други суровини от Украйна и Русия създава риск за между 11 и 19 милиона души по света, които през следващата година може да бъдат обречени на хроничен глад. Това обяви днес Организацията по прехрана и земеделие на ООН (FAO).


Повече от 920 милиона тона храна се изхвърлят по света всяка година. Според най-новото изследване на Организацията за прехрана и земеделие към ООН, 17 на сто от произведената по света храна бива изхабена. Част от нея дори не стига до крайните потребители, а отива директно в кофата за боклук.