АБОНАМЕНТ ЗА НОВИНИ [X]
Доставчик на реактора и изпълнител по технологичната част на проекта е фирма Paques, Нидерландия, която е специализирана в производство и доставка на оборудване за пречиствателни станции на отпадни води и една от най-големите в Европа. Изпълнител на строително-монтажните дейности е фирма „Универсал Строй Консулт“ – гр. Благоевград, с която са реализирани и други проекти на компанията. И двете фирми са избрани вследствие на...
Станциите, които ще пречистват замърсени води, се предвижда да бъдат изградени и рехабилириани в Девня, Генерал Тошево, Павел баня, Дулово, Ахтопол, Крумовград, Девин, Гълъбово, Стралджа, Долни чифлик, Съединение, Котел и Рогош – Скутаре.
Новият закон определя за първи път минималните изисквания на европейско ниво за използването на рециклирани води (т.е. пречистените отпадъчни води от градски пречиствателни станции) за селскостопански цели по безопасен начин, защитавайки хората и околната среда. Той беше приет без гласуване на откриването на пленарната сесия.
Активите, за които е събирана информация, са водоизточниците – каптажи, речни водохващания, пречиствателни станции, водопроводна мрежа, включително съоръженията по нея, помпени и хлораторни станции и други специфични съоръжения, канализационна мрежа и др.
Той се реализира в Бургас и предвижда реконструкция на четири пречиствателни станции за отпадъчни води в агломерациите Бургас, Лозенец, Обзор и Царево и изграждане на две нови - за Карнобат и Свети Влас.
Проектът, подкрепен от ЕС, е на обща стойност над 9 млн. евро. Пречиствателната станция за отпадъчни води с първични и вторични пречиствателни съоръжения и съоръжения за пречистване на утайки.
МОСВ традиционно отделя около 1 милион лева от бюджета си за политики, свързани с Черно море, като тази сума е за изпълнение на програмите за наблюдение качеството на водата и в нея не влизат инвестиционните мерки.
Най-големите проекти, финансирани по оперативните програми до момента, са за метрото в София, отсечки от магистрали и пътища, както и пречиствателни станции в различни точки на страната.
Почти всички селища по Българското Черноморие вече разполагат с пречиствателни станции, стана ясно на среща между служебните министри на туризма доц. д-р Стела Балтова и на околната среда и водите доц. д-р инж. Ирина Костова.
Растителноядни риби ще превръщат водоемите в „пречиствателни станции“ по проект на Министерство на околната среда и водите в сътрудничество с български и чуждестранни изследователски институти.