АБОНАМЕНТ ЗА НОВИНИ [X]
С планираната продажба Гърция ще приключи повторната приватизация на банките си, които бяха спасени по време на дълговата криза, заради която страната едва не излезе от еврозоната.
Гърция завърши мащабна приватизация, според които 30 процента от акциите на международното летище в столицата Атина – „Елефтериос Венизелос“, са продадени срещу 784,7 милиона евро. Блъмбърг определя приключването на сделката като най-значимата за Гърция от 2000 г. насам.
От италианската компания "Грималди" посочват, че приватизирането на пристанището е със стратегическа цел за подобряване на непрекъснато нарастващия поток от стоки, които достигат до него от България, Турция и Румъния, за да се отправят след това до италианските пристанища Бари, Бриндизи и Анкона - линии, обслужвани от нея.
Държавната ITA Airways започна полети на 15 октомври миналата година, наследявайки Alitalia. Морският превозвач MSC и германската Lufthansa за изразили интерес към придобиване на мажоритарен дял от ITA.
Столичната общинска агенция за приватизация и инвестиции (СОАПИ) и Югоизточен дигитален иновационен хъб /ДигИхъб/ ще си съдействат за подобряване на бизнес средата в градовете София и Бургас, както и за привличане на потенциални инвеститори.
В списъка има различни имоти – незастроени парцели за производствени и складови дейности, множество терени, сгради и обекти в населените места в общината.
Венецуела предлага предоставянето на мажоритарен дял и контрол върху петролната си индустрия на големи международни корпорации. Приватизирането на сектора ще отбележи края на десетилетията държавен контрол.
Агенцията очаква да предложи на частни инвеститори 1,17% дял в авиокомпанията. Ако продажбата се осъществи, тогава дялът на държавата в компанията ще бъде намален до 50%.
Премиерът на Гърция Кириакос Мицотакис обяви задвижване на административни процедури с цел извършване на приватизация на Държавната газова компания (DEPA), петролната компания Грийк петролиъм (Greek Petroleum) и дела от международно летище в Атина, който е собственост на държавата.
Държавни имоти на стойност над 10 000 лева ще се продават само на електронна платформа, управлявана от Агенцията за приватизация и следприватизационен контрол (АПСК). Под тази сума остава досегашната разпоредба недвижимите имоти да се продават от областните управители.