АБОНАМЕНТ ЗА НОВИНИ [X]
Приватизацията на Сините камъни блокирана
Областният управител на Сливен Марин Кавръков е върнал на общинския съвет в града решението, с което кметът Йордан Лечков поиска от държавата да му предостави безвъзмездно публичната държавна собственост в Природен парк Сините камъни над града, съобщи Коалицията от неправителствени организации и граждански групи „За да остане природа в България”.
Решението на областния управител е заповед и не може да се обжалва. Със съгласието на областния управител екоорганизацията публикува пълният текст на Заповедта на страницата на Коалицията „За да остане природа в България”.
Природозащитниците припомнят, че на 18 февруари 2010 г. общинският съвет на Сливен одобри предложение на кмета на града да бъде предприета процедура за безвъзмездно прехвърляне към община Сливен на собствеността върху недвижим имот - държавна собственост. Под „недвижим имот - държавна собственост” община Сливен имаше предвид публичната държавна собственост на територията на Природен парк Сините камъни. Тя заема над 90% от цялата площ от 11 хиляди хектара на природния парк.
Такова прехвърляне би било незаконосъобразно, защото собствеността на държавата в защитените природни територии е публична и не може да бъде обект на разпореждане, т.е. не може да се прехвърля, продава, заменя.
Освен природен парк „Сините камъни” са и част от европейската мрежа от защитени зони Натура 2000, както по Директивата за опазване на местообитанията, така и по Директивата за опазване на птиците.
Кметът на Сливен имаше идея да превърне местност „Карандила” в Природен парк Сините камъни в „селищно образувание”, което ще позволи защитената територия да се застрои. Друга идея беше да се построи ски курорт в местност „Даулите” (където сега има малка ски писта), който да обслужва Източна България. Комичното е, че най-високата точка в Сливенския балкан, връх Българка, е едва на 1181 метра.
Природен парк Сините камъни е покрит предимно с широколистни гори от мизийски бук. В «Червената книга на България» са включени близо 80 вида растения и 60 вида птици (като сокол орко и кръстат орел), които се срещат в Природен парк Сините камъни, както и 6 вида растения (сред които урумово лале), обявени за застрашени в световен мащаб.
Tweet |
|
Марин Петров Кавръков 04.11.1953г. гр.Сливен. Оперативен работник по ДС-ОУ на МВР-Сливен, от 1978 до 1990 г. щатен в Кадрово дело. Политическата кариера на днешния областен управител в Сливен не минава без сътресения. През 2003 година той бе главен сподвижник на Йордан Лечков, когато днешният сливенски кмет спечели първия си мандат. Тогава Кавръков за малко не успя да оглави местния парламент. Според мнозина една изпусната фраза по време на първата му реч пред общинския съвет му изяжда главата. "Аз знам за вас повече, отколкото вие самите знаете за себе си", заявява тогавашният кандидат за шеф на общинския съвет Марин Кавръков.Държавна сигурност беше машината за унищожаването на малцинствата, които бяха жертва на комунизма. Първия удар беше срещу каракачаните като им взима добитъка а след 1989г. ги излъга че ще им възстанови загубите. Втория удар срещу циганите като ги направи на ГЕТА. Третият удар е срещу българите с турско само съзнание и помаците / българи/ с мюсюлманско убеждение като реши че имената му