АБОНАМЕНТ ЗА НОВИНИ [X]
Сделката за бившата централа е показателна за състоянието на българския инвестиционен пазар на бизнес имоти. “Пазарът е доминиран от сделки за собствено ползване. Активни са основно местни инвеститори, които виждат възможности за придобивания при липсата на конкуренция от големи международни фондове.
През 2023 г. инвеститори от Китай са закупили общо 119 компании в Европа, показва нов анализ на консултантската компанията. Това е с 20 по-малко в сравнение с предходната година и почти 200 поглъщания по-малко в сравнение с рекордната 2016 г.
За сегмента на офис площите предстоящата година ще е последната от цикъла на намаляване на площи и ръст на нивата на незаетост. При инвестиционните придобивания се очаква ограничена активност и предпазливи инвеститори, но сигналите за успокояване на ръста на лихвите са заявка за обръщане на негативния тренд.
Допълнителните заеми ще са за финансирането на частни инвестиции за зелен преход, цифрова трансформация, иновации, научноизследователска и развойна дейност, сливания и придобивания.
Италианският парламент разшири специалните правомощия на правителството в Рим за проверка, за да защити ключови национални активи, като прибави към контролираните сектори и хидроелектрическия, както и новите компании, които планират да оперират в индустрии, считани за стратегически.
Делойт публикува четвърто проучване за банковите сливания и придобивания в 16 държави от ЦИЕ: България, Полша, Чехия, Словакия, Унгария, Румъния, Словения, Хърватия, Сърбия, Украйна, Босна и Херцеговина, Албания, Косово, както и Естония, Латвия и Литва.
От 2015 г. на българския банков пазар са извършени седем големи сделки. В края на 2021 г. KBC Груп обявява придобиването на Райфайзен Банк България. След интегрирането на ОББ и Райфайзен Банк, KBC ще бъде много близо до конкуренция за първите 2 позиции в България.
Зa пъpви път в иcтopиятa ĸopпopaтивнитe cдeлĸи пo cвeтa нaдxвъpлиxa $5 тpлн. Oт нaчaлoтo нa 2021 г. дo 16 дeĸeмвpи oбщaтa cтoйнocт дocтигa $5,63 тpлн. — pъcт oт цeли 63 пpoцeнтa cпpямo 2020 г. Πpeдxoдният peĸopд бe пocтaвeн пpeз 2007 г., ĸoгaтo бяxa нaпpaвeни cдeлĸи зa $4,42 тpлн.
Чешките инвеститори са най-активни и на тях се падат 53 на сто от обемите в Чехия и 80 на сто от обемите в Словакия, като придобивания са регистрирани и в Полша, Румъния, Унгария и България. Активни са и инвеститорите от Унгария, както с местни придобивания, така и в целия регион, включително Румъния и Полша.
От началото на 2021 година компаниите вече са подписали споразумения за сливания и придобивания на обща стойност около $4 трлн., показва проучване на Financial Times, ползвайки данните на Refinitiv.