EUR 1.9558
USD 1.8824
CHF 2.1037
GBP 2.3574
CNY 2.5792
you tube
mobile version

Принц Кирил настоявал за сделка с външния дълг

АБОНАМЕНТ ЗА НОВИНИ [X]

Въведете Вашият e-mail адрес, за да получавате най-важните новини на EconomyNews за деня на своята електронна поща.
E-mail
 

Принц Кирил настоявал за сделка с външния дълг

mail13:16 | 08.10.2009прегледи 1425 коментарикоментари 0




Поне два милиарда долара загуба за България има за целия период на сделката с външния дълг до 2015. Това заяви бившият финансов министър Муравей Радев пред БТВ.
В началото на мандата си НДСВ замени едни инструменти по външния дълг с други и още тогава имаше еднократни загуби, обясни той. До средата на 2001 година правителството е изкупувало по-евтино външен дълг в долари - 75 цента за долар и се получавало 25 % редукция на външния дълг. Изкупихме над $200 млн., обясни Радев. В началото на мандата на НДСВ само от обявяването от страна на Милен Велчев, че България ще изкупува външния си дълг стойностите му са се покачили. В резултат на това те са достигнали до близо 90 цента за долар, т.е. налице е оскъпяване с близо $340 млн.  Според Муравай Радев от това са спечелили големите международни банки, които притежават голяма част от българския дълг. Банката, от която е дошъл Милен Велчев, Merrill Lynch е била една от най-активните при сделката, отбеляза той. Става дума за обслужване на външни интереси и за нанесена щета на България.
По мое време изкупихме от 2 международни банки външен дълг на България за 17 цента за долар т.е. със $170 млн. погасихме външен дълг за $1млрд., заявява Радев. При сделката за външния дълг $835 млн. са превалутирани в евро, и то в момент, когато доларът се е търгувал за над 2 лв. От тогава до сега доларът е паднал с 30- 35 % . Радев отбеляза, че старите облигационни инструменти са имали много ниско лихвено равнище -2,5 -3 % . Новите инструменти са с 8.25 % на годишна база за доларовите , а за евровите над 7% . Ако се отчете 5% годишна загуба - така България е ощетена само от това с $1.4 млрд., но като цяло сметката може да е много по-висока.
Радев отбеляза, че в последните години от мандата на кабинета "Костов" Милен Велчев постоянно е идвал във финансовото министерство и е носил неизгодни според специалистите сделки. Към края на 2000 Кирил Сакскобургготски също е поискал конфиденциална среща с Радев в качеството му на финансов министър .Той му е предложил операция за външния дълг почти идентична с тази, която извършил баща му по-късно. Той обясни, че именно Кирил е бил мениджър на групичката икономисти, които са дошли с баща му в България да управляват. Той дойде със специалист от Lehman Brothers , заяви Радев. Специалистите тогава са оценили предложението като изключителна опасна и неизгодна за България сделка, каза още бившият финансов министър.


 
 
 
Коментирай
 
Име:

E-mail:

Текст:

Код за
сигурност:

Напишете символите в полето:




 
БЮЛЕТИН НА EconomyNews.bg