АБОНАМЕНТ ЗА НОВИНИ [X]


Линията от българския крайморски град до Абу Даби ще бъде целогодишна. Полетите ще се изпълняват три пъти седмично. Очакванията са до края на година пътниците по тази линия да достигнат 50 000.


Консервната промишленост в България навърши 126 години. За нейн основоположник се счита предприемачът Пантелей Генов, който започва изграждането на първата консервна фабрика в град Варна.


Най-голямо увеличение е регистрирано в Русе (8 на сто), следван от градовете Пловдив (5,9 на сто), Варна (5,1 на сто) и Стара Загора (4,5 на сто). През четвъртото тримесечие на 2024 г. цените на жилищата в страната са се увеличили с 18,3 на сто в сравнение с четвъртото тримесечие на 2023 година.


Изпълнител на проекта е концесионерът на пристанищните терминали „Бургас Изток-2“ и „Бургас Запад“ – БМФ Порт Бургас. Общата стойност на инвестицията възлиза на над 10,7 млн. евро, като до 85% от сумата е предоставена чрез безвъзмездно европейско съфинансиране по Механизма за свързана Европа – сектор „Транспорт“. Останалите средства ще бъдат осигурени от „БМФ Порт Бургас“ АД.


През летищата във Варна и Бургас са преминали общо около 3,4 милиона пътници. Това представлява спад от 8,7 на сто спрямо 2023 г., сочи финансовият отчет на "Фрапорт".


Промените включват завършване на дейности по изграждането на АМ „Европа“ и реконструкцията на приемното здание на жп гара Нова Загора, както и завършването на тягови подстанции Русе, Разград и Варна, стартирали в предходния програмен период.


От компанията вече обявиха конкретните си планове - да оперират по две основни железопътни направления. Първото е от София до Варна с междинна спирка в Горна Оряховица, а второто - от София до Бургас със спирка в Карлово.


Според доклада на МАЕ конкретно в Обединените арабски емирства се наблюдава значителен ръст на производството на фотоволтаици, като на тях се пада по-голямата част от ръста на слънчевата енергия в региона, със среден годишен ръст от 23% за слънчевата енергия през 2025-2027 г.


470 пъти по-голямо е продаденото количество електроенергия на свободния пазар през януари 2025 г. спрямо същия месец на 2024 г. Реализираните количества на платформите на "Българска независима електроенергийна борса" ЕАД за първите 31 дни на тази година са близо 300 000 MWh спрямо 635,5 MWh година по-рано.


Златото е толкова скъпо, колкото не е било никога - тази седмица цената за тройунция достигна 2882 долара. Част от обяснението е свързано с опасенията за търговска война между САЩ и Китай, тъй като златото винаги е било „сигурно пристанище" в несигурни времена, пише АРД.