АБОНАМЕНТ ЗА НОВИНИ [X]
Проектът се осъществява от управата на китайското пристанище Лянюнган съвместно с морското търговско пристанище Актау. Изграждането на хъба ще позволи увеличаването на транспорта на контейнери през Каспийско море с Азербайджан, Грузия, Турция и да се преориентира част от товарите, пътуващи от Китай към Европа.
Достигането на нови, по-големи дълбочини в пристанищната зона ще осигури възможност за безопасно влизане и акостиране на по-големи кораби и е необходима предпоставка за бъдещото развитие на морските терминали.
Най-голямо е поскъпването на квадратния метър в областните градове Видин, Кюстендил, Ловеч и Сливен, където за поредна година се отчита покачване от над 20%. Причината за това е най-вече догонващата тенденция за региони, в които развитието на пазара е изоставало преди това.
Те са по Програма "Транспортна свързаност" 2021-2027. В процес на изпълнение са модернизацията на жп линиите Елин Пелин-Костенец и Пловдив-Бургас, удълбочаване на пристанище Бургас и проучвания за внедряване на ERTMS система в жп транспорта.
Плануваните дейности за изпълнение по проекта са: топлоизолиране на външни стени, подмяна на дограма, топлинно изолиране на покрив, подмяна на осветителна инсталация, монтаж на системи за генериране на топлина, изграждане на фотоволтаична инсталация и др.
Румъния иска да купи чрез националната компания Администрация на морските пристанища-Констанца акциите на компанията "Danube Logistics" ООД (притежавана от ЕБВР) в Международното свободно пристанище Джурджулещ, което се намира на мястото, където река Прут се влива в Дунав и е единственият излаз на Молдова до реката.
Индексът отчита не само пристанищния трафик, но и цялостната бизнес дейност и иновации. Например пристанище Джоушан в китайския град Нинбо е най-натовареното пристанище от гледна точка на тонажа, но остава след Атина в класацията.
Настояваме за незабавни действия за запазване на научно-изследователската и производствена дейност от страна на „Ел Би Булгарикум“ във Видин. Ремонтът на базата да започне в най-кратки срокове, за да продължи развитието на производството в един отрасъл, исторически свързан с икономиката и с името на България“, пише в приетата от общинските съветници декларация.
Пристанище Зебрюге и неговият терминал за претоварване играят важна роля в този процес. През 2023 г. повече от половината ВПГ, пристигащ в Зебрюге, идва от Русия. През 2015 г. собственикът на терминала „Флуксис“ подписа договор за 1 милиард евро с руската компания „Ямал“ за претоварване на ВПГ.
Те бяха прекъснати заради пандемията. Влаковете ще се движат от руския град Владивосток до севернокорейското пристанище Расон, посочва Интерфакс, като се позовава на думи на губернатора на Приморския край Олег Кожемяко.