АБОНАМЕНТ ЗА НОВИНИ [X]
Проблема пред либерализацията на пазара на ток
Кои са трите основни проблема пред цялостната либерализация на пазара на електроенергия? Определянето на компенсацията за битовите потребители, пазарът на електроенергия и промените в законовите и регулаторни рамки бяха сред темите на фокус, с които стартира бизнес конференцията Energy of Tomorrow, организирана от икономическия сайт Investor.bg.
Преди да се стигне до пълна либерализация на пазара, според Европейската комисия (ЕК) страните трябва да предприемат и задействат мерки за защита на енергийно уязвимите и енергийно бедни потребители. Това коментира доц. Иван Иванов, председател на Комисията за енергийно и водно регулиране (КЕВР).
Относно базовата стойност на електрическа енергия за 1 мегаватчас, която битовият краен клиент следва да заплаща за съответния регулаторен период, Иванов посочи, че тя трябва да включва както за разпределителната, така и за преносната мрежа тарифата за пренос и разпределение, както и някаква регламентирана печалба за крайните снабдители.
КЕВР трябва да определи каква е разликата между двете цени – с колко трябва да бъдат компенсирани битовите потребители за това, че борсовата цена е по-висока от базовата.
Темата засегна и Николай Налбантов, директор Дирекция „Енергийни стратегии и политики за устойчиво енергийно развитие“ към Министерството на енергетиката. Според него това което Министерски съвет трябва да направи е да приеме програма, по която да се компенсират битовите потребители. Поради тази причина Министерството на енергетиката предлага модел, сходен с този за компенсация на небитовите крайни потребители.
Според Карел Крал, главен изпълнителен директор на „Електрохолд България“, съществуват три основни проблема пред цялостната либерализация на пазара - технически, финансов и влияние на процеса върху целия пазар на електроенергия.
„Така както е заложена либерализацията на пазара в момента – няма да работи“, заяви категорично Крал в дискусията на сцената. Той обърна внимание на фактурирането и плащането на ДДС от битовите потребители, както и изместването на количествата електроенергия от регулиран пазар към пазар „ден напред“.
Предложението либерализацията да се случи чрез наличието на интелигентно измерване коментира доц. д-р Атанас Георгиев, декан на Стопански факултет, СУ "Св. Климент Охридски". По негови думи тук съществуват редица решения, включително софтуерни модели за енергийни общности и умни електромери.
По-мрачна картина беше обрисувана от Калоян Стайков, главен икономист в Института за енергиен мениджмънт, който заяви, че към момента търсената още преди години реформа на пазара така и не се реализира, продължително отлагана във времето с обещания за реализация в рамките на пет години.
Tweet |
|