АБОНАМЕНТ ЗА НОВИНИ [X]


Банковата система отчете печалба в размер на 3,7 млрд. лв. към 31 декември 2024 г., което е с 277 млн. лв. (8,1 процента) повече спрямо реализираната за 2023 г. Това се посочва в тримесечното издание "Банките в България", което се подготвя от управление "Банков надзор" на БНБ, публикувано на страницата на централната банка в интернет.


Основен принос за това увеличение има нарастването на кредитите и авансите (с 1,7 млрд. лв., 1,4 на сто). На месечна база се увеличават дълговите ценни книжа с 285 млн. лв. или с 0,9 на сто, както и размерът на позицията пари, парични салда при централни банки и други депозити на виждане с 436 млн. лв. или 1,5 на сто.


Най-сериозните проблеми за развитието на бизнеса остават свързани с несигурната икономическа среда и конкуренцията в бранша. Очакванията на преобладаващата част от мениджърите са за запазване на равнището на продажните цени през следващите три месеца.


Венецуелското правителство обяви съкращаване на работното време на държавните служители поради "климатичната криза", довела до драстично намаляване на производството на електроенергия от ВЕЦ, предаде Франс прес.


Първата е свързана с поставянето в оперативна готовност за действие на изградения вече капацитет за работа в еврозоната. Втората задача е свързана с логистиката и техническата подготовка на процеса на обмяна и функциониране на банковата система в условията на еврозоната.


Близо 10 000 лица, работещи в тази сфера, са определени от приходната администрация като рискови. Най-голям е делът на щетата за бюджета от неплащане на дължими осигурителни вноски от самоосигуряващи се лица.


Към 31 декември 2024 г. 61,2 на сто от активите на банковата система са под формата на кредити и аванси, които възлизат на 117,3 млрд. лв. Паричните средства, които се равняват на 34,1 млрд. лв., формират 17,8 процента от активите, а делът на портфейлите с ценни книжа достига 17,3 на сто (33,1 млрд. лв.).


През четвъртото тримесечие на 2024 г.1 активите на банковата система се увеличават с 9.2 млрд. лв. (5.0%) и в края на декември възлизат на 191.6 млрд. лв. Спрямо края на септември кредитите и авансите нарастват с 4.3 млрд. лв. (3.8%) до 117.3 млрд. лв. към 31 декември 2024 г. и съставляват 61.2% от активите.


Какво включва брокерската услуга при продажба на имот. Какво прави добрия професионалист в тази сфера истински полезен и на какво да обърнем внимаваме. Обичайно при продажба на жилищен имот брокерската комисиона се дължи само при успешна сделка, независимо колко дълго продължи работата на брокера и какви проблеми възникнат за решаване.


За да се стигне до ликвидация точно в този момент, тя трябва да е провокирана от предишни проблеми – липса на пазари, на конкурентоспособност, едва ли би могло това да се случи от временно увеличение на цената на тока, посочи още експертът.