АБОНАМЕНТ ЗА НОВИНИ [X]
Проверете хляба си в чаша вода
Най-лесният начин да се провери дали хлябът съдържа утайка от кафе, карамел или други оцветители, е да се сложи филия в чаша с вода. Това заяви на пресконференция изпълнителният директор на "Добруджански хляб" АД Енчо Малев. По думите му, ако хлябът е приготвен извън стандартите, водата ще се оцвети. Малев коментира оповестените преди дни резултати от изследване от асоциацията "Активни потребители" на различни видове хляб, сред които е посочен и продукт на хлебозавода в Добрич. По думите на Малев, има разминаване между записаното съдържание на фибри от 12.03 на сто на етикета на хляб от серията "Вита" и установеното от асоциацията равнище от 3.18 на сто поради използването на различни методики.
Според Малев, в етикета е отчетено общото съдържание на разтворими и неразтворими фибри, а от асоциацията са измерили само съдържанието на целулоза, като част от неразтворимите влакнини. Малев уточни, че проби от хляб "Вита" са изследвани в сертифицирана лаборатория на Националния център по опазване на общественото здраве и високото съдържание на фибри се потвърждава.
Истинският пълнозърнест хляб не пружинира при натиск, а този, при който са използвани оцветители, прилича на дунапрен, поясни диетологът Галя Вутова от диагностично-консултативния център "Св. Лука" в София. Тя посочи, че в проучването на центъра, което е продължило шест седмици, са се включили 60 пациенти с неинсулинозависим захарен диабет. В резултат на консумацията на хляб "Вита" при пациентите е постигнато статистически значимо намаление на някои показатели, заяви тя.
Теглото на пациентите е намаляло средно с 1.8 килограма, обиколката на талията - с 1.5 сантиметра, дневната консумация на хляб - със 70-85 грама. В групата, консумирала изследвания хляб, се наблюдава намаление и на кръвната захар, гликирания хемоглобин, триглицеридите и други показатели, сочи проучването. Потреблението на здравословни видове хляб е най-динамично развиващата се ниша на пазара, коментира Енчо Малев. Според данни на завода, тези видове хляб заемат над 20 на сто от потреблението в страната, при 5-6 на сто преди пет години.
Tweet |
|