АБОНАМЕНТ ЗА НОВИНИ [X]
Прогноза: Банковите такси ще растат още
Сериозно покачване на банковите такси се отчита за последната година. Пред „Хоризонт“ на БНР бизнес консултантът в сферата на финансовите технологии Стефан Христов, който е и автор на първия сайт за сравняване на банковите такси, обясни, че ако искаме да спестим разходи от това перо, трябва да се насочим към безкешови плащания.
Най-скъпи са услугите, когато използваме пари в кеш, било то в банков клон или при теглене от банкомат, предупреди бизнес консултантът Стефан Христов. „Цените за услуга на банкови сметки за последната една година, година и нещо, станаха почти двойни. Цените за преводите на хартия в клон станаха между 3,50 и 5 лева“.
От годишния бюлетин на асоциацията на търговските банки обаче се вижда, че приходите от такси и комисионни в банковия сектор за миналата година намаляват спрямо 2019 г., със 6,5 процента до 1,237 милиарда лева. „Плащанията, които са в евро от 15 декември 2019 година цените бяха приравнени с тези в лева. Непублична информацията е, че допреди това да се случи банките имаха приход от около 80 милиона лева за това нещо на година“. Заради което банките на няколко пъти увеличиха таксите в лева. През миналата и в началото на тази година, потвърди Христов:„Когато клиент не ходи в клон, доста по-евтино излиза“.
Банковите операции в кеш стават все по-скъпи. Това е видно от публикувания от БНБ среден размер на основните такси по платежните услуги. Централната банка е направила изчислението на база на данните към края на миналата година.
3 лева 91 стотинки – толкова струва, ако направим директен превод по сметка в друга банка, ако погледнем средния размер на таксите по основните платежни услуги. От определените от БНБ размери, които са изчислени на база на пазарните данни от цените на услугите от 18 банки и чужди клонове, които оперират у нас и предоставят платежни услуги, тегленето на пари в брой или на гише, както и вноските кеш стават все по-скъпи, докато по-евтиният вариант за разплащане остава онлайн или чрез ПОС – терминал в магазин.
Само за сравнение – кредитен превод на хартиен носител към платежна сметка в същата банка струва средно един лев и 74 стотинки. Същата услуга онлайн се заплаща 44 стотинки.
Независимо каква ни е картата, плащането на ПОС е безплатно. Ако теглим пари в брой на гише, ще трябва да платим 2 лева 81 стотинки. Изтеглянето на сума до 1 000 лева през банкомат на същата банка е 25 стотинки, но ако се наложи да използваме устройство на друга банка, цената надхвърля един лев.
Банките следва да се съобразят със средния размер на таксите по основните платежни услуги най-късно до 1 юни, става ясно от съобщението на БНБ.
Tweet |
|