АБОНАМЕНТ ЗА НОВИНИ [X]
В Япония широката публика не приема еднозначно електрическите автомобили и това поражда хипотезата, че интеграцията им на най-вероятно пазара ще е бавен процес.
Доставките на технологичен хардуер за вътрешния пазар в България, включително лаптопи, таблети, смартфони, десктопи и сървъри, системи за съхранение, телеком оборудване, компютърна периферия и части, по прогноза на CBN, през 2025 година ще достигнат историческата стойност от 1.03 милиарда евро. Това би представлявало 0.93 % от прогнозния БВП на България за 2025 - рекордна стойност за последните пет календарни години.
Новата регулация забранява вноса и продажбата на хардуерни и софтуерни системи за такива автомобили, както и цели свързани автомобили, от Китай и Русия. Забраната все пак е насочена в бъдещето. Ограниченията за софтуера трябва да влязат в сила от 2027 г., а за хардуера - от 2030 г.
Според базовия сценарий на "УниКредит Булбанк", извънреден конвергентен доклад от ЕЦБ и ЕК, може да бъде поискан от българското правителство дори през следващата седмица. "Ако докладът е положителен, Европейският съвет формално ще одобри присъединяването на България към еврозоната вероятно през май тази година, което ще направи възможно страната да приеме еврото от 1 януари 2026 г.",
Очаква се износът на китайски автомобили като цяло да нарасне с 10 на сто, заяви Цуй Дуншу, генерален секретар на браншовата организация, като посочи, че не очаква ръст на износа на електрически превозни средства.
От бранша настояват за намеса на гръцката държава за прилагането на по-ниско данъчно облагане на горивата в районите, граничещи директно с България, като Комотини, Ксанти, Драма и Орестиада.
През 2023 г. в страната са продадени 9,5 млн. превозни средства от този вид, а през тази година се прогнозира, че продажбите им ще достигнат 11,5 милиона. Това сочат данните на организацията Китайска автомобилна асоциация (CPCA).
Продажбите в чужбина са нараснали за пети пореден месец благодарение на по-голямата бизнес активност със съседните страни.По-бавният растеж на производството се дължи на спада в общото търсене и недостига на някои материали.
Регистрираните нови автомобили в страните от ЕС през ноември са с 1,9% по-малко в сравнение с година по-рано. Пазарът на нови електрическите автомобили, задвижвани изцяло от батерии (BEV), се свива с 9,5% на годишна база, сочат нови данни на Европейската асоциация на автомобилостроителите (ACEA).
Втората по големина икономика в еврозоната вероятно отчита застой през последните три месеца на 2024 г. заради спад на активността след Олимпиадата в Париж, се посочва в икономическата прогноза на френския статистически институт.