АБОНАМЕНТ ЗА НОВИНИ [X]


Това са нива под средните в световен мащаб, които се очаква да се повишат с 6 на сто и 3 на сто. В същото време обаче предстоящото увеличение на броя фалити у нас през тази и следващата година е осезаемо на фона на средните показатели от периода преди ковид кризата - съответно със 7 на сто и 9 на сто.


Сумата се равнява на 42,3 от БВП на България. Темпът на растеж се засилва спрямо годишния прираст, отчетен през януари, когато депозитите на домакинствата и НТООД - Нетърговски организации, обслужващи домакинствата, нарастват с 11,9 на сто на годишна база.


Трябва обаче да признаем, че около тази прогноза започват да се появяват някои несигурности. Краткосрочното нарастване на инфлацията може да се превърне в по-значим проблем, като потенциално измести решението от техническо към по-политическо, посочват в анализа и уточняват, че ключов фактор за инфлацията е либерализацията на пазара на електроенергия.


Световно производство на пшеница през 2025 г. от 796 милиона тона прогнозира Организацията по прехрана и земеделие на ООН (ФАО) в най-новия си доклад за предлагането и търсенето на зърнени култури.


Нито един от 12-те икономисти, анкетирани в проучване на Ройтерс този месец, не очаква икономиката да нарасне в диапазона 3-4 на сто, който Орбан очаква за тази година. Австрийската "Ерсте Банк" (Erste Bank), дала най-точната прогноза за икономиката на Унгария през миналата година, предвижда растеж тази година от 2 на сто.


Освен законопроектът за държавния бюджет на Република България за 2025 г. е публикавана и актуализираната средносрочна бюджетна прогноза (АСБП) за периода 2025-2028 г., която представлява мотивите към законопроекта.


Германското правителство понижи прогнозата си за растежа на водещата европейска икономика до едва 0,3%, след като тя регистрира спад две последователни години, информира Асошиейтед прес. Новата правителствена прогноза е доста под предишната за растеж от 1,1 на сто, публикувана през октомври.


Общият размер на депозитите на домакинствата се равнява на 44,7 процента от брутния вътрешен продукт (БВП) на България. Годишният темп на растеж през декември се забавя спрямо преходния месец ноември, когато увеличението е било 12,2 процента на годишна база.


През 2024 година пшеницата в САЩ остана подчинена на низходящ тренд заради увеличената прогноза за глобалното производство и оценката за преходните запаси.


Доставките на технологичен хардуер за вътрешния пазар в България, включително лаптопи, таблети, смартфони, десктопи и сървъри, системи за съхранение, телеком оборудване, компютърна периферия и части, по прогноза на CBN, през 2025 година ще достигнат историческата стойност от 1.03 милиарда евро. Това би представлявало 0.93 % от прогнозния БВП на България за 2025 - рекордна стойност за последните пет календарни години.