АБОНАМЕНТ ЗА НОВИНИ [X]
След празничните дни търговията на Софийската стокова борса със зърнени стоки е спокойна. Продължава и търсенето на фуражна пшеница, насипно на 340 лева за тон.
Търговията през миналата година достига 845 млн. лева (844 574 105,34 лв.) при 433 млн. лв. за 2023 г., което е увеличение с около 95 на сто на годишна база.
На Софийската стокова борса търговията търговията със зърнени стоки е спокойна след сделки за хлебна пшеница и маслодаен слънчоглед от началото на декември, реализирани на съответно 545 лева за тон и 1000 лева за тон. Продължава и търсенето на фуражна пшеница, насипно на 340 лева за тон.
Австрийската национална банка публикува по-песимистична прогноза за развитието на националната икономика в сравнение с прогнозата през септември. Очакванията са през 2024 година БВП да намалее за втора поредна година, като прогнозата е за спад с 0,9 процента.
На Софийската стокова борса търговията със зърнени стоки е спокойна след сделките миналата седмица за хлебна пшеница и маслодаен слънчоглед, реализирани на 545 лева за тон и 1000 лева за тон, отчитат още експертите на борсата. Продължава и търсенето на фуражна пшеница насипно на 340 лева за тон.
Стартира нова услуга за докладване на данни по REMIT. IBEX е сертифицирана успешно като RRM (REMIT reporting mechanism) от Агенцията за сътрудничество между енергийните регулатори (ACER) и стартира изцяло нова услуга за докладване на сделки, сключени извън организиран пазар.
Най-голямата от тях е тази за "ТЕЦ-БОБОВ ДОЛ" с 80 000 лeва за осем случая на нарушение на чл. 4 от Регламент (ЕС) №1227/2011 на Европейския парламент и на Съвета относно интегритета и прозрачността на пазара за търговия на едро с енергия (REMIT).
Този зимен туристически сезон – между декември и края на март, България очаква около 3,1 млн. чуждестранни посетители, докато през миналия техният брой е бил 2,9 млн. Това каза в интервю Румен Драганов, директор на Института за анализи и прогнози на информационната среда в туризма.
В есенните си прогнози организацията прогнозира инфлация на ниво от 2,4 на сто за 2024 г. и 2,7 на сто за следващата година, като за 2026 г. очакванията са тя да се свие до 2,5 на сто. Данните са коригирани надолу спрямо предишния доклад, публикуван през май, когато ОИСР обяви, че очаква инфлация за 2024 и 2025 г. да е на ниво от съответно на 3 и 2,8 на сто.
Според горепосочените тенденции и прогнози България разполага с всички ресурси, които да доведат до доста приходи от винен туризъм и да го насърчат. Можем да се възползваме от такива нагласи и нужди, които вече съществуват в света, единственото, което може би ни липсва, е да разказваме убедително и последователно нашата винена история.